BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Energiatakarékosabb lesz a bányászok szanatóriuma

Jövőre kezdik a Bányászati Utókezelő és Éjjeli Szanatórium energetikai korszerűsítését. Az intézmény 248 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a beruházáshoz.

2011. október 17. hétfő, 08:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Uniós támogatásból korszerűsítik a sikondai Bányászati Utókezelő és Éjjeli Szanatóriumot. Az intézmény 248 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert el a nyílászárók cseréjére, a födém hőszigetelésére és a gázüzemű fűtésrendszer korszerűsítésére − mondta Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium államtitkára a projektindító rendezvényen. A beruházásnak köszönhetően az egykori bányászváros, Komló szomszédságában lévő szanatórium 3600 négyzetméteres épületegyüttese így kevesebb energiát használ majd fel, kisebbek lesznek a fenntartási költségek és csökken az üvegházhatású gázok kibocsátása is − derül ki az MTI tudósításából. A kivitelezési munkák a következő hetekben indulnak, és 2012-ben, a fűtési szezont követően folytatódnak − mondta Giliczéné Sándor Judit, az intézmény főigazgatója. Az intézmény további korszerűsítéseket is tervez: már be is adtak egy pályázatot földhő-hasznosítási beruházás támogatására.

A szanatórium tradicionálisan bányászok rehabilitációs és regenerációs kezelését végzi 1955 óta, s ma ez az egyetlen ilyen intézmény Magyarországon. Az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség adatai szerint noha már több mint egy évtizede nincs működő mélyművelésű bánya az országban, továbbra is vezeti a foglalkozási megbetegedések listáját a szilikózis, a bányászok egyik legjellemzőbb betegsége. A tüdő elváltozásával járó megbetegedés olykor évtizedekkel a bányászati tevékenység befejezése után jelentkezik az egykori dolgozóknál. Az utóbbi években ugyanakkor egyre többször merült fel, hogy újra kellene indítani több, gazdaságossági okok miatt bezárt bányát − például a komlói szén- vagy a mecseki uránbányát −, mivel mára a nyersanyagok világpiaci ára már az egykor gazdaságtalannak ítélt kitermelési költségeket is elfogadhatóbbá teszi.  A beruházás projektindító rendezvényén Bencsik János is arról beszélt, hogy a kormány keresi a bányászathoz kapcsolódó fejlesztések lehetőségét; szükségesnek tartanák egy, a mátraihoz hasonló, ám tiszta szén technológiát alkalmazó erőmű létesítését az évtized második felében.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet