Már csaknem végzett a fagykár miatti gyorssegély-kérelmek elbírálásával a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH): eddig a beérkezett 5345-ből 4720 esetben határozatot hozott, és tegnapig mintegy 1,13 milliárd forintot már ki is utalt a termelőknek - válaszolta a hivatal a Napi Gazdaság Online érdeklődésére. A május eleji fagy okozta károk enyhítésére még a nyáron döntött a kormány arról, hogy a több mint 70 százalékos terméskiesést elszenvedett ültetvények gazdáinak 1,2 milliárd forint értékű gyorssegélyt biztosít, illetve döntés született egy MFB-s, kedvezményes kamatozású hitelkonstrukció kidolgozásáról is.
A károsult termelők kérelmeikben összesen mintegy 27,8 ezer hektárra adtak be kártérítési igényt, aminek döntő részét a megyei kormányhivatalok ellenőrzései is megalapozottnak találták. A beérkezett kérelmek több mint kétharmada (4668 darab) 80 százalék fölötti kár enyhítéséhez kért támogatást, míg 1853 igénylő teljes megsemmisülés, 100 százalékos kár miatt igényelte a gyorssegélyt.
Az MVH mindössze 194 támogatási kérelmet utasított el teljesen, míg 532 esetben az igényeltnél csak kisebb területen találta megalapozottnak a kérelmet. Így végül 25,9 ezer hektár után osztották vissza a támogatási keretben szereplő összeget, és határozták meg az egyes igénylők támogatását. Az elutasítás egyik leggyakoribb indoka az volt, hogy közvetlenül a fagy után nem érkezett be vis maior kárbejelentés a kormányhivatalokhoz. További 119 esetben a gazdálkodó a támogatással túllépte volna az engedélyezett agrár de minimis keretét (3 évre 7500 euró), így a számukra járó gyorssegély összegét csökkentették, és a fel nem használt összeget a többi igénylő között osztották szét.
