A költségvetési sarokszámok ismeretében azt kell mondanom, hogy inkább a kormánytól kellene megvédeni az országot − mondta a Napi Gazdaságnak Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke a pénteki kormányzati bejelentések kapcsán. Szerinte a kormány gyakorlatilag stagnáló gazdasággal számol, az intézkedésekkel pedig elismerik, hogy az eddigi gazdaságpolitika eredménytelen volt. Miből adódna akár csak 0,2 százalékos belső fogyasztásnövekedés is 2012-ben, amikor a legtöbb bejelentett lépés csökkenti a kereseteket és növeli a háztartások kiadásait. Már a kormány által 4,2 százalékosra tervezett infláció is rontja a keresetek vásárlóerejét, de Borsik szerint az áfaemelés miatt 5 százalék közelében lehet a valódi mértéke 2012-ben.
Korrekt és alapos hatástanulmány nélkül, vakon megy bele a kormány a költségvetés tervezésébe − állítja a szakszervezeti vezető. Szerinte ilyen gazdasági környezet, illetve növekedés mellett aligha bővül a foglalkoztatás, az pedig a vállalkozások ismeretének hiányára utal, ha a munkaadóktól várják, hogy ekkora jövedelemkiesést kompenzáljanak. Előbb-utóbb nekik is elegük lesz abból, hogy velük akarják megfizettetni az elhibázott adópolitikát − mondja Borsik.
A munkaadói egészségügyi járulékalap kiszélesítése, az új Munka törvénykönyvében az éves túlórakeret növelése egyaránt a létszámleépítéseket valószínűsíti, nem beszélve a közigazgatásban bejelentett csökkentésekről. Ha ehhez hozzávesszük a közoktatási és a szakképzési reformkoncepcióból következő pedagóguselbocsátásokat, akkor igazán kérdéses, miből is adódhatna az a 1,5 százalékos foglalkoztatásbővülés, amivel a következő évi költségvetést tervezi a kabinet − tette hozzá Borsik János.
