A Washington Post vezércikke szerint az új médiatörvénnyel Magyarország Oroszországgal és Fehéroroszországgal került egy kategóriába a sajtószabadság tekintetében.
Ennek oka egyrészt az állami média pártirányítás alá helyezése, másrészt a Médiatanács túlhatalommal való felruházása: a cikk külön kiemeli, hogy a tanács bármikor átkutathatja a szerkesztőségeket, az újságíróknak kötelező felfedni forrásaikat, a médiacégeknek pedig kérés esetén át kell adniuk bizalmas üzleti információkat is.
Az amerikai lap szerint az Európai Unió nem engedheti meg magának, hogy valamely tagországa következmények nélkül korlátozhassa az alapvető szabadságok valamelyikét. A Washington Post azt tanácsolja az amerikai külügyminiszter Hillary Clintonnak – aki a májusi budapesti EU-csúcsra hivatalos –, hogy a médiatörvény változatlansága esetén távolmaradással tiltakozzon a hatalom túlzott koncentrációja ellen.
