BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Az adóbevételekkel trükközik a kormány

A kormány mintegy 30 milliárd forintnyi olyan kiadásnövelést támogat a 2011-es büdzsében, amelynek nincs valódi fedezete - ugyanis azt az adó-előirányzatok emelésével ellensúlyozzák.

2010. december 1. szerda, 17:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Az országgyűlés gazdasági bizottsága kedden tárgyalta a jövő évi költségvetéshez benyújtott kapcsolódó módosító indítványokat - ezek összességében mintegy 30 milliárddal növelik a kiadásokat. A támogatott javaslatokat általában kormánypárti képviselők jegyzik és nincs valódi fedezetük - így azok a hiányt növelik.

A házszabály szerint nem lehet hiánynövelő javaslatokat benyújtani, ezért a honatyák azt a trükköt alkalmazták, hogy a deficitnövelő intézkedéseket az adóbevételek emelésével ellensúlyozzák. Ennek ékes példája Rogán Antal javaslata, amely egy szuszra 14,5 milliárd forinttal emeli az áfa-bevételeket - ugyanis a költségvetési vita alatt kiderült, hogy éppen ennyivel rosszul tervezték meg a MNV Zrt. környezetvédelmi rekultivációs programjainak forrásigényét.

A kabinet a bizottság tegnapi ülésén támogatta azt a hiánynövelő javaslatot, amely a bírósági fejezet támogatását hárommilliárddal emelné - hivatkozva a kormányprogramra, amely az igazságszolgáltatás gyorsítását ígérte. Ezt a módosító indítványt sem ellentételezték a javaslatot tevő képviselők.

Milliárdok sport utánpótlás-nevelésre

Kormányzati programmá lép elő a Római-part évek óta húzódó árvízmentesítése - erre most egymilliárd forintot kap a főváros, köszönhetően Tarlós Istvánnak, Óbuda korábbi és Bús Balázsnak, a kerület jelenlegi polgármesterének. A projekt 3-4 milliárd forintba kerülne - és az elmúlt években is nagy vihart kavart, ugyanis az adófizetők pénzét olyan árvizes terület védelmére költenék, ahol nagy értékű lakóingatlanok épültek az utóbbi években.

A kormány számos, sporttal kapcsolatos kiadásnövelést tart szükségesnek az eredeti költségvetési javaslathoz mérten: megduplázzák, 3,8 milliárd forintra emelik a sport utánpótlás-nevelés költségvetési támogatását, a pluszpénzt a sportakadémiák kapják. A stadionok biztonságtechnikai fejlesztéseire külön 960 millió forintot kap a rendőrség, ezáltal a rendőrök büdzséje 223,6 milliárd forintra emelkedik. Ugyancsak támogatja a kabinet a Puskás Ferenc stadion 500 millió forintos felújítását, mondván: a magyar sport számos világesemény pályáztatásakor kiesik a stadion rossz állapota miatt.

Külön alap a befektetők felkutatására

Külön 1,8 milliárd forintos előirányzatot hoznak létre nemzetközi befektetések támogatására, kihasítva ezt a pénzt a beruházási célelőirányzatból. Az alap - amellyel a nemzetgazdasági tárca rendelkezne - célja a nemzetközi és hazai potenciális befektetők felkutatása külföldi beruházásokhoz, illetve külföldi befektetők felkutatása hazai munkahelyteremtő beruházások számára - olvasható az indoklásban.

A kormány javaslatára az NGM büdzséjében 5,2 milliárdos előirányzatot hoznak létre a MÁV Zrt. vasúti hídjainak felújítására, elsősorban az árvizekben megrongálódott hidak megerősítésre fordítanák ezt a pénzt. Ilyen előirányzat eddig nem szerepelt a költségvetésben, ez új ötlet, viszont fedezet sincsen rá, pontosabban a társasági adóbevételeket emelték meg hasonló összeggel.

Még több pénz kell turisztikára

A kormánypártok és a kabinet is támogatta azt a javaslatot, amely a turisztikai célelőirányzatot az eredetileg tervezett 5,2 milliárdon túl 3,4 milliárddal megemelné. Az elsőkörös módosítókban ezt a javaslattevő Bánki Erik a beruházási célelőirányzat csökkentésből fedezte volna, ám ezt a kormány nem támogatta. Most újra beadta ezt a módosítást, amit az adóbevételek emelésével finanszíroznak.

A költségvetés szempontjából aprópénznek számít, de beszédes, hogy a kormány milyen módosító indítványokat tart jónak: a Lakiteleki Népfőiskola 330 millió forintos támogatást kap oktatási képzésekhez, míg Semjén Zsolt javaslatára a kormány 300 milliót kap felújításokra. Semjén szerint az ópusztaszeri nemzeti történeti emlékparknak az átélhető nemzettudat helyszínévé kell válnia, nem utolsó sorban itt cikkelyeznék be az új alkotmányt - ez a kabinet szerint megér 300 millió, fedezetlen forintot. Zöld utat kap az a fideszes javaslat is, amely további 200 millió forintot szán az MTA Lendület programjára.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet