BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Négy százalék fölött emelné a minimálbért a kormány

Az inflációt is figyelembe véve 4,5 százaléknál nagyobb minimálbér-emelésre is szükség lehet - mondta Matolcsy György az OÉT-ülésen.

2010. október 22. péntek, 12:37

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A kormány legalább 4,5 százalékos minimálbér-emelést javasol 2011-re az Országos Érdekegyeztető Tanácsnak (OÉT), azonban az inflációt is figyelembe véve ennél nagyobb emelésre is szükség lehet - mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az OÉT pénteki plenáris ülésén.

A miniszter szerint a minimálbér 4,5 százalékos emelésével senki sem jár rosszul a jövőre bevezetendő egykulcsos, 16 százalékos szja-kulccsal. A tárcavezető arra is kitért, hogy az új szja-rendszer egyszerűbb lesz, az idei szja-bevallás már 14 oldalas lehet a mostani 32 helyett, jövőre pedig elegendő lesz egyetlen A/4-es oldal erre a célra.

Az OÉT-ülésen az is kiderült, hogy a munkaadók szerint a normális gazdálkodás mindig igyekszik beépíteni a költségeket, így a válságadókat az árakba, a szakszervezetek ugyanakkor a munkahelyeket féltették a válságadók miatt.

A munkaadói oldal tudomásul veszi, hogy az államháztartási hiánycél tartása érdekében szükség van a válságadókra, ugyanakkor hiányolja a válságadók ügyében elmaradt konzultációt - mondta Rolek Ferenc, az oldal szóvivője, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke. Rolek szerint a válságadókat fizetők között vannak olyan szektorok, amelyeknek nyereségtermelő képessége nem átlag feletti, ilyen a kiskereskedelem, illetve a pénzügyi szektoron belül a lízingcégek.

"Egy normális piacgazdaságban a gazdálkodás alapszabálya, hogy a költségeket beépítik az árakba, s a válságadó is nyilvánvalóan költség" - magyarázta Rolek Ferenc.

Félő, hogy a válságadóval sújtott ágazatok vagy a beruházásaikat, vagy a költségeiket, ezen belül a foglalkoztatást, a béren kívüli juttatásokat például csökkentik - vetette fel Pataky Péter, a munkavállalói oldal és az MSZOSZ elnöke.

Matolcsy: az állam csak kölcsönveszi, ami nem az övé

Az MSZOSZ elnöke reagált a nemzetgazdasági miniszternek arra a megjegyzésére is, amely az 1945-1947-es újjáépítésre vonatkozott. "A kormány úgy kezdi az újjáépítést, hogy kölcsönveszi azt, ami nem az övé, azaz blokkolja a magánnyugdíjpénztári befizetéseket" - fogalmazott Pataky Péter.

Matolcsy György reagálásában kifejtette: azokra a szektorokra vetették ki a válságadót, amelyeknél a kormány nem számol jelentős foglalkoztatás-bővüléssel. A válságadót fizető cégek természetesen megpróbálják majd áthárítani a fogyasztókra a többletterheket, ugyanakkor a kormány sem eszköztelen abban, hogy ezt - együttműködve az APEH-hal, a fogyasztóvédelemmel, a civil szervezetekkel, valamint a munkaadókkal és a munkavállalókkal - megakadályozza - fogalmazott.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet