BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Már a nyugdíjban sem bízhatunk?

A magánnyugdíjpénztári befizetések felfüggesztésének legnagyobb veszélye, hogy alapvetően rendíti meg a bizalmat a hazai nyugdíjrendszer iránt - értékelte Rajné Adamecz Ildikó, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának partnere a kormányzat javaslatát.

2010. október 20. szerda, 18:53

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A pénzügyi szakértő úgy látja, az intézkedés tovább gyengíti a magyar lakosság hosszú távú öngondoskodásra irányuló motivációit, hiszen példát teremt arra, hogy az állam egy több évtizedre szóló szabályrendszert bármikor felboríthat. Az intézkedés az egyes tagok megtakarításait nem csupán a kieső 14 havi tagdíj mértékével (ez több mint egyhavi bruttó bérnek megfelelő összeg) apasztja, hanem ennek a kamatos kamat típusú hozamnövekményével is, ami több évtized alatt az eredeti összeg többszörösét is kiteheti - hívja fel a figyelmet a BDO partnere.

A kompenzáció ugyanakkor kérdéses, ennek részleteiről egyelőre semmit nem lehet tudni. Az azonban bizonyos, hogy bármilyen későbbi kompenzáció jövőbeli kötelezettséget jelent a költségvetés részéről, amely ugyanúgy hiánynövelő tényező, "magyarul ismét a jövő terhére adósodunk el a jelenbeli egyensúly elérése érdekében" - hangsúlyozza a szakértő.

Az intézkedés szerinte alkotmányos aggályokat is felvet, hiszen a magántulajdont érinti. A jogbiztonság érdekében is kedvező volna, ha erre vonatkozóan mielőbb rendelkezésre állhatna egy alkotmánybírósági állásfoglalás – feltételezhetően pénztárak és egyes pénztártagok beadványai is már a napokban érkeznek a testülethez - tartalmazza az állásfoglalást ismertető közlemény.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet