Orbán Viktor hétfőn a parlamentben tartott beszédét ott folytatta, ahol egy héttel korábban a MAL Zrt. állami ellenőrzés alá vonásának bejelentésnél abbahagyta: az állam kizárólagos joga a közérdek képviselete, szemben a magánérdekkel. Csak így lehet legyőzni a korrupciót és a sorozatos válságot. Ez a második akcióterv lényege - szögezte le miniszterelnök.
Az állam feladata a közérdek érvényesítése a közteherviselés terén. Orbán szerint közérdek, hogy mindenki arányosan viseljen terhet a közérdekből. A miniszterelnök szert "az emberekről" az előző kormányok rengeteg bőrt lehúztak, hogy a cégeket segítsék. Most cégeken a sor - ők már túl vannak a válságon. Úgy igazságos - mondta a miniszterelnök -, hogy a válság második szakaszában a kormány azoktól kér arányosabb részt - akik jelentős profittal rendelkeznek.
A válságadó átmeneti lesz - vagyis közép és hosszútávon nem veszélyezteti a cégeket. Azokra az ágazatokra esett a választás - ahol a profit elvonása nem veszélyezteti munkahelyeket sem, vagyis az energiaszektor, a kereskedelem és a távközlés van soron a bankok után.
Az energiaszektor kiemelt súllyal szerepel: Orbán szerint az előző kormány már a választások után olyan szerződést kötött energiacégekkel, amellyel 170 milliárd forintról mondott le. Orbán értesüléseit nem részletezte.
Orbán szerint a PPP-programok is felülvizsgálatra szorulnak és szerződéskötések felfüggesztésére.
Orbán szerint tipikus példája a magánérdekek érvényesítésére a magánnyugdíjpénztárak kérdése. Orbán szerint a tisztán piaci amerikai nyugdíjalapok súlyos milliárdokat buktak - amit soha nem nyernek vissza. Orbán szerint állami kényszerrel létrehozott magánnyugdíjpénztárak nincsenek Nyugat-Európában. Csak az állami nyugdíjrendszer képes a nyugdíjak megőrzésére: Orbán szerint az állam havonta 30 milliárd forintot utal át a magánpénztárakra, hogy azok tőzsdére vigyék a nyugdíjasok pénzét.
Az államnak kötelessége megvédeni a nyugdíjakat és a nyugdíjasokat - de ez csak az állami nyugdíjalapban lehetséges - ezért újra megnyitják a visszalépés lehetőségét. Orbán szerint senki nem lehet arra kényszeríteni, hogy feltegye a pénzét a rulettasztalra - ezért van szükség a visszalépésre.
Orbán szerint az állami cégeket is rendbe kell tenni - nem lehet, hogy azokat bűnözők szállják meg: ennek érdekében közös holdingba telepítik Volánokat és a Mávot - ehhez csatlakozhat később a BKV.
A kormány januártól bevezeti az arányos adózást is - egy kulccsal. Egyszerű átlátható adózás lesz, hogy senki ne tudjon kibújni alóla, így lehet véget vetni a potyautas rendszernek. Az egy kulcsos adóval mindenki arányosan részt vállal a terhekből.
A foglakoztatás érdekében bevezetik a német típusú szakképzési rendszert. A nők számára lehetővé teszik a részmunkaidős foglalkoztatást, itt négy százalékpontos munkaadói járulékcsökkentést ígért a miniszterelnök.
A gazdasági növekedés újraindításához a piacon tisztulásra van szükség, ezért a kormány megteremti az egyszerűsített végelszámolás intézményét. A kormány tervei szerint az év végi társasági adófeltöltés limitjét a jelenlegi 50 millió forintról száz millió forintra emelik, s egyszerűsitik a pályázati rendszert.
Orbán ígérete szerint 2011 végére megteremtik a papírmentes pályázati rendszert. Az építőipar támogatásához, a kormány ösztönözni fogja a lakáscélú megtakarításokat kedvezményekkel.
Orbán ígérete szerint az utóbbi nyolc év világa - amikor a magánérdekek megkötötték az államot - nem tér vissza; ehhez kell a kormány második akióterve.
