A kormány legfontosabb gazdaságpolitikai célja az egyensúly megőrzése mellett a munkahelyteremtés és a növekedés lehetőségének megteremtése -mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a parlamentben tartott sajtótájékoztatóján.
E három tényezőt együtt kell kezelni - nem lehet egyiknek sem kizárólagos prioritást biztosítani. Matolcsy szerint azért van szükség a kormány második akciótervére, mert az első sikeres volt és az idei 3,8 százalékot kell tartani. A nemzetgazdasági miniszter szerint kormánya „500 milliárd forintos" lyukat örökölt az elődjétől - ennek csak a felét tömte be az elő csomag. Ezért van szükség további válságadók kivetésére.
Válság adót mint ismert az energiaszektorra vetnék ki bevételarányosan - így a 70 milliárd forintos elvonással a profit felét vonják el. A távközlési szektorban 31 milliárd forintos adóelvonás szintén a profit felét jelenti - hasonló módon a kereskedelmi cégeknél is profit felét 30 milliárdot vonnak el. Matolcsy szerint az energiaárak árstopja megakadályozza a továbbhárítást. Kereskedelmi cégeknél 500 millió árbevételig nem fizetnek adót. Százmilliárd forint nettó árbevételig 0,1 százalékos adót kell fizetni. A százmilliárd forint feletti árbevételű cégeknél két százalékos adót vetnek ki.
Matolcsy szerint a tb-járulékok lenyúlása az észt példát követi, amikor 14 hónapra az állami nyugdíjkasszába kerül minden olyan befizetés, amit a tagok pénztárakba fizetnek. Ezt a befizetést a kormány „elismeri" később. Nem vagyunk elégedettek a magánpénztári nyugdíjrendszerrel - alacsony megtérüléssel dolgoznak. A magánpénztárak négy százalékos költségszinttel működnek - szemben az állami nyugdíjalap két százalékával. Matolcsy szerint magánpénztári tagok pénze nincs biztonságban - szemben a nyugdíjalappal - ezért vizsgáljuk meg a visszalépés lehetőségét. A kormánynak el kell gondolkodni a nyugdíjrendszer és ezen belül a nyugdíjpénztárak jövőjét - tette hozzá a gazdasági miniszter.
