Magyarország legnagyobb ökológiai katasztrófájának nevezte a miniszterelnök a múlt heti vörösiszap-áradást.
Orbán Viktor szerint most jött el a pillanat, amikor elválik, hogy valóban új korszak kezdődött-e az elmúlt hónapokban.
A nemzeti együttműködés rendszerében nem fordulhat elő, hogy a magánérdek megelőzze a közérdeket - ez az amit most be kell bizonyítani - mondta az iszapkatasztrófa kapcsán Orbán Viktor miniszterelnök a parlament hétfői ülésén.
Nem természeti katasztrófa az iszapömlés, ami Magyarország legnagyobb ökológia katasztrófája, hanem emberi hibából bekövetkezett károkozás.
A kormányfő szerint minden károsultat kártalanítani kell - de nem az adófizetőknek, hanem a károkozóknak.
Orbán szerint közérdek, hogy a MAL Zrt. timföldgyárának termelése újrainduljon.
További feladat a további károk megelőzése - ezért tisztában kell lenni a valós veszélyekkel.
A történtek ismeretében alapos okkal feltételezhető, hogy a tulajdonosok tudtak a tározó meggyengült műszaki állapota - de magánérdekből eltitkolták - fogalmazott. A kormány negyedik feladatának nevezet a kormányfő a szigorú ám korrekt felelősségrevonást - ezzel is elejét venni a további katasztrófákat.
Orbán egész beszédét magasröptű ideológiába csomagolta, amelynek lényege a magánérdek és a közérdek szembeállítása volt. Szerinte csak az állam van abban a helyzetben, hogy a közérdeket törvényesen képviselje. Ezért a MAL Zrt-t "állami irányítás és állami vagyonzár alá kell vonni; emellett "Katasztrófavédelmi biztos intézményét hoznák létre, aki MAL ZRt. teljes irányítását, vagyonkezelést átveszi - a katasztrófaveszély elhárításig. A rendőrség őrizetbe vette és előzetes letartóztatást kezdeményezett a cég vezérigazgatója ellen - mondta Orbán.
