Várhatóan az országgyűlés ma megtárgyalja és kétharmados többséggel elfogadja a honvédelmi törvény azon módosítását, amely lehetővé tenné a kormány számára, hogy átvegye a MAL Zrt. irányítását.
A javaslat szerint a "gazdálkodó szervezetek tevékenységével összefüggésben felmerült katasztrófák elleni hatékony fellépésként" a gazdálkodó szervezet az állam felügyelete alá vonható - írja a most beterjesztett javaslat.
Az irányítást vagy közvetlenül a nemzetgazdasági miniszter vagy egy kormánybiztos látná el.
A javaslat szerint kormánybiztos gyakorolná az igazgatóság jogait, vagyis engedélyezi a cég kötelezettség vállalásait, és ő dönthetnek a kárelhárítással kapcsolatos minden ügyben.
A kormánybiztos csak tájékoztatja az igazgatóság és a felügyelőbizottság tagjait - azoknak valódi döntési lehetőségei nem lennének.
A törvényjavaslat szerint az új szabályok azonnal életbe lépnének - és azokat a "folyamatban lévő ügyekbe is alkalmazni kell.
A MAL Zrt. tulajdonosai egyben bízhatnak - ha a olyan döntést hozz a kormánybiztos ami kár okozott a cégnek és a döntés utólag alkotmányellenesnek bizonyul - akkor az állam kártalanítással tartozik.
Orbán Viktor miniszterelnök ma délután a parlamentben tesz bejelentéseket a vörösiszap üggyel kapcsolatban - ezek egyike lehet a kormánybiztos kinevezése a MAL ZRt. élére.
