BUX 139618.92 0,55 %
OTP 45690 0,86 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem eszünk idén gyümölcsöt

A FruitVeb szerint a magyar zöldség- és gyümölcstermés harmada, cseresznyéből pedig 80 százalék semmisült meg idén.

2010. augusztus 19. csütörtök, 13:08

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A 2010-es teljes magyarországi zöldség- és gyümölcstermés harmada megsemmisült az idei év rendkívüli időjárása következtében - mondta Szabó József, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke. Az idei termésátlagokból az látszik, hogy a tavalyi esztendőhöz viszonyítva mintegy 30 százalékos; az elmúlt tíz év átlagához viszonyítva 40-45 százalékos a terméscsökkenés - tette hozzá Szabó. A szántóföldi zöldségtermesztési ágazaton belül az idén a tavalyihoz képest paradicsomból és kukoricából mintegy 30, zöldborsóból pedig 40 százalékos termésveszteséget tapasztaltak. A hajtatott zöldségekből - paprikából, káposztafélékből - 11-15 százalékkal termett kevesebb. A gyümölcsösökben még nagyobb károk keletkeztek: a teljes cseresznyetermés mintegy 80, a meggytermésnek pedig 40 százaléka semmisült meg. A kajszi-, az őszibarack és a szilva 30 százalékos terméscsökkenést mutat annak, a nagybani piacokon dömping mégis azért keletkezett ezekből, mert a 10-20 hektáros ültetvénnyel rendelkező és a feldolgozóiparnak beszállító gazdák megjelentek a termékeikkel. Az almaültetvényeken tavaly 500 ezer tonna termés volt, az idén mindössze 300 ezer tonnát várnak a szakemberek, a termés mintegy kétharmada pedig csupán lé minőségű lett Szabó szerint.

A szakmaközi szervezet szerint idén a konzerviparban, a hűtőiparban és az üdítőital-gyártó üzemekben a korábbi évekhez képest is kevesebb gyümölcsöt és zöldséget dolgozhatnak fel. A FruitVeb adatai szerint a három ágazat 2008-ban együttesen mintegy 1,5 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt dolgozott fel, amely 2009-ben 1,3 millióra csökkent. A jelenlegi megrendelés-állományok alapján az várható, hogy idén mindössze egymillió tonna zöldség és gyümölcs kerül az üzemekbe.

MTI-Eco
MTI-Eco

Ez is érdekelhet