A nyugdíjreform elszámolásának megváltoztatása az államadósságban - nem több mint kozmetikázás - mondta Kopits György.
Pillanatnyi előnyt jelenthet a konvergencia program látszólagos teljesítésben - de ez csak rövid távú előnyöket jelent.
Korábban is volt lehetőség a hiány csökkentésére - akkor sem hozott hosszú távú eredményeket.
A magyar államadósság jövő évi finanszírozása jóval kifeszítettebb lesz mint idén - ezen nem segít az elszámolási szabályok újbóli megváltoztatása.
Mint ismert az elmúlt napokban nyolc új uniós tagállam (köztük Magyarország) és Svédország kezdeményezte, hogy a nyugdíjpénztárakba fizetett járulékokat is államháztartási bevételeknek tekintsék - így Magyarország esetében évi 370 milliárd forinttal csökkenhetne a kimutatott hiány.
Ugyanakkor ezt a hiányt meg kellene finanszírozni. Török Ádám - a Költségvetési Tanács tagja - szerint a kozmetikázott adat az lenne amit mi magunk az érintettek komolyan vennének, de piacok nem.
A másik tanácstag Oblath Gábor szerint az régi-új elszámolási szabály létrehozása nem növelné a költségvetés mozgásterét - így valódi hatása nem lenne - legfeljebb a statisztikák mást mutatnának.
