Mintegy 200 találkozó konferencia kíséri majd a 2011 januárjában kezdődő EU-elnökséget, ezek közül egyedül egy csúcstalálkozó zavarhatja meg Budapest szokásos életét - mondta Robák Ferenc kormánybiztos a Külügyminisztériumban tartott sajtótájékoztatón.
Győri Enikő államtitkár elmondta, hogy a kiemelt rendezvények helyszíne - így a miniszteri találkozók is - a Gödöllői királyi kastély lesz, ezt leszámítva az agrárminiszterek találkozóját Debrecenbe, míg a területi és kohéziós politikáért felelős miniszterek találkozóját Balatonfüreden rendezik meg. A találkozók többségét a minisztérium civil eseményként képzeli el, ahol uniós hivatalnokok végzik a dolgokat - így kiemelt biztonsági intézkedésekre nem kell számítani.
Az EU-elnökségre való felkészülésben Magyarország lemaradásban van - ez ügyben az elődjére mutogat vissza a külügy. Példaként említették, hogy a logisztikai beszerzésekhez egyetlen közbeszerzési eljárást nem folytatott le a kormányzat.
A Külügyminisztérium költségvetési kihívásokkal is küzd, hisz az idei felkészülésre szánt kilenc milliárd forintos keretből 2,1 milliárdot a minisztérium külföldi ingatlanaiból kellett volna fedezni - ám ebből egy fillér nem folyt még be. Így az idei költségvetés - a jövő évi elnökségi büdzsével minisztérium újratervezi - s azt várhatóan ősszel teszi le a kormány elé.
