Minden ország életében eljön időnként az újjáépítés ideje - most egy újabb újjáépítési szakaszhoz érkezett el Magyarország - mondta Orbán Viktor miniszterelnök. Most 2010-ben mindenki úgy érzi, hogy a magyar gazdaságot kell újjáépíteni - mert tönkretették.
Történelmi csúcsokat dönt a munkanélküliség, az ország - nem csak az állam - eladósodott. A cégek elmenekültek az elmúlt nyolc évben Magyarországról, óriási a bürokrácia, amely megköti a magyar vállalkozói szellemet - fogalmazott a miniszterelnök.
Az újjáépítés a romok eltakarításával kezdődött - ez volt a kormány 29 pontos akcióterve, amely nélkül Magyarország „nagyon nagy bajban lenne", ugyanis enélkül esély sem lett volna a 3,8 százalékos hiánycél eléréshez. Az akcióterv nélkül a költségvetés összeomlott volna - ám most már az ország pénzügyi helyzete stabil - hosszú évek után végre stabil lábakon állunk.
Orbán szerint ugyan még számos leminősítés várható - de azok csak átmeneti zavarokat okozhatnak - továbbra is lesz elegendő tér kötvénykibocsátásra - fogalmazott Orbán Viktor.
A pénzintézeteket érintő „bankadó smafu", ahhoz képest, hogy az elmúlt hét hónapban a lakosság milyen megszorításokat szenvedett el: áfaemelést, nyugdíjkorhatár emelést, a 13. havi nyugdíj eltörlését, a „közbérek" egyhavi csökkentését. Innen nézve smafu a bankadó - fogalmazott Orbán.
A miniszterelnök szerint a nyugati kapitalizmus válságba van - így nem csak a magyar gazdaság van gondban - mondta Orbán. A miniszterelnök szerint a nyugati civilizáció gazdasági súlyát elveszíti, mert más gazdaságok erősebbé válnak. Ehhez igazodni kell, ebben a közegben kell elképzelni Magyarországot. Úgy kell a magyar gazdaságot növekedési pályára állítani, hogy az a „valami", amiben élünk válságban van. Ezért van szükség arra, hogy a „spekulatív kapitalizmusról" a beruházó, értékteremtő kapitalizmusra kell váltani.
A Széchenyi Terv küldetése, hogy lehetőséget teremtsem a magyar reményeknek. Jogos a magyarok elvárása, hogy terveiket Magyarországon valósíthassák meg és ne kelljen ahhoz külföldre menniük - fogalmazta meg egy mondatban Széchenyi Terv célját Orbán Viktor.
