BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nehéz évre számítanak a magyar vállalatvezetők

Elhúzódó válsággal számolnak a a magyar vállalatvezetők, akik szerint, még legalább egy évig érezteti hatását a pénzügyi krízis - derül ki az Ernst & Young legújabb felméréséből. A cégek több mint tíz százaléka még mindig a túlélésért küzd.

2010. július 27. kedd, 16:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

"A magyar vállalati vezetők hasonlóan látják a gazdaság jövőjét és saját vállalatuk lehetőségeit a következő időszakban, mint külföldi menedzserek. Ugyanakkor a nemzetgazdaság alakulásával kapcsolatban a magyar cégvezetők derűsebben látják a jövőt, mint a világátlag" - mondta Dezse Margaret, az Ernst & Young vezető partnere a cég tőkebizalmi felmérésére alapozva.

A tanácsadó cég felmérésben résztvevők 39 százaléka szerint a válság még egy-két évig sújtja majd a gazdaságot, 16 százalékuk pedig úgy vélte, hogy a recesszió még több mint két évig eltart. A válaszadók valamivel optimistábbak saját szektoruk jövőjét illetően: mindössze 6 százalékuk gondolja úgy, hogy a válság még több mint két évig eltart a saját iparágában, 43 százalékuk 1-2 év közé tette ugyanezt, 37 százalékuk pedig 6-12 hónapig számol még gyengébb gazdasági teljesítménnyel a saját háza táján.

A gazdaság egészével kapcsolatban a magyar vállalati vezetők derűsebben látják a jövőt, mint külföldi kollégáik. A globális és magyar adatokat összevetve ugyanis kiderül, hogy amíg a magyar döntéshozók összesen 55 százaléka számol a válság egy éven túli kitolódásával, addig a globális átlag 60 százalék. A saját iparágukat tekintve azonban fordított a helyzet: a globális átlag kicsivel pozitívabb, mint a magyar.

A kérdőívet kitöltők több mint harmada mondta azt, hogy valamennyire javult a tőke- és hitelhelyzete az általa képviselt cégnek az elmúlt hat hónapban, két százalékuk pedig jelentős javulásról számolt be ezen a területen. A cégvezetők mintegy fele azonban nem tapasztalt semmilyen változást, 17 százalékuk pedig a helyzet romlásáról számolt be. A magyar válaszokhoz képest globálisan pozitívabb a kép: összességében a válaszadó cégek 61 százalékának javult a tőke- és hitelhelyzete külföldön.

A világátlaghoz hasonlóan a Magyarországon megkérdezett vezetők mintegy 40 százaléka azt mondta, hogy a következő fél évben az organikus növekedésre koncentrál, 27 százaléka pedig az egyesülésekre és a felvásárlásokra. A cégek 13 százaléka azonban a túlélésre helyezi a hangsúlyt. A globális átlagnak megfelelően a magyar válaszadók mintegy kétharmada tervezi a hitelei refinanszírozását a következő egy évben. Ezen belül 32 százalék mondta azt, hogy a következő hat hónapban tesz ilyen lépéseket.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet