A kormány eltökélt a havi bruttó két millió forintos bérplafon bevezetésben az EKB levele után is - mondta Nagya Anna kormányszóvivő a kormány szerdai ülését követő sajtótájékoztatóján. A kormány több ponton vitatja az EKB állításait - ám hogy melyek ezek nem részletezte a kormányszóvivő. Nagy Anna elmondta, hogy a két millió forintos bérplafont általános, széles körű szabályként kívánja a kormány alkalmazni - vagyis az mint közismert nem csupán a jegybank vezetését érintené.
Az ügy előzménye, hogy az EKB több pontban is kifogásolta a magyar kormány eljárást a jegybank vezetőinek fizetésének csökkentésének kérdésben. Az EKB a nyilvánosságra hozott levelében felhívta a magyar kormány figyelmét, hogy minden a MNB törvény érintő módosítást egyeztetésre meg kell küldeni Európai Központi Banknak a csatlakozási szerződés értelmében. A kormány ugyan megküldte a törvénymódosítást - ám az egyeztetésre nem maradt meg a szükséges egy hónap.
Az EKB a döntés érdemi részében megismételte azt a korábban több uniós országnak kiküldött véleményét, mely szerint a nemzeti bankok vezetőinek és munkatársainak a fizetését érintő döntésekről egyeztetni kell a nemzeti bankok vezetésével, illetve a bérplafon csak a következő mandátumú vezetésre érvényesíthető. Az EKB szerint a jövő héten végszavazásra kerülő törvény ellentétes az uniós joggal és ha azt a jelenlegi formában fogadja el a magyar parlament - akkor az ügyet az Európai Bíróság elé viszik.
