BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Sólyom felemásan védi meg a köztisztviselőket

A köztársasági elnök szerint az uniós joggal ellentétes a kormánytisztviselők indoklás nélküli kirúgása, így visszaküldte a jogszabályt a parlamentnek.

2010. június 14. hétfő, 12:43

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Sólyom László köztársasági elnök a mai napon visszaküldte megfontolásra az Országgyűlésnek a kormánytisztviselők jogállásáról szóló törvényt. Az államfő nem értett egyet azzal, hogy a munkáltatók a kormánytisztviselőket indokolás nélkül menthetnék fel a jövőben - közölte az elnöki sajtóosztály.

A köztársasági elnök álláspontja szerint az indokolás nélküli elbocsátás lehetősége ellentétes az Európai Unió jogával, mivel az EU Alapjogi Chartája kifejezetten biztosítja minden munkavállaló jogát az indokolatlan elbocsátással szembeni védelemre. Ezzel a Magyarországot is kötelező európai jogi tilalommal ellentétes egy olyan szabályozás, amely indokolás nélkül teszi lehetővé az elbocsátást.

Sólyom László levelében hangsúlyozza, hogy a kormánytisztviselőkről szóló törvény az indokolás nélküli elbocsátás lehetőségével veszélyezteti a közigazgatás semleges és szakmai szempontokat szem előtt tartó működését, hiszen akár a felettese utasítását szakmai megfontolások alapján vitató kormánytisztviselő is bármikor tarthat jogviszonyának megszüntetésétől.

A köztársasági elnök emellett utal arra az ellentmondásra is, hogy amíg a minisztériumok teljes közigazgatási kara indokolás nélkül elbocsátható lesz, addig a helyettes államtitkárokra továbbra is a köztisztviselői törvény szigorú felmentési szabályai irányadók.

Azzal, hogy az elnök nem küldte előzetes normakontrollra a törvényt az Alkotmánybíróságra annak hatályba lépéstől elhárult az akadály, hisz az újabb parlamenti elfogadás után Sólyom már nem vétózhat, hanem azt köteles aláírni.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet