BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Puhulni kezdett az Orbán-csomag

Miközben a kormány már a második akciótervén dolgozik, az első Orbán-csomag kezd felpuhulni. A jelek szerint a bankadó és a költségvetési kiadáscsökkentés kérdésében megkezdte a visszavonulást a kabinet.

2010. június 14. hétfő, 10:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság hétfői számának cikke

Orbán Viktor miniszterelnök múlt kedden ismertette első csomagját, amely az idei költségvetés egyenlegét nettó 272 milliárd forinttal javítaná, ami bőven fedezné azt a 100-150 milliárdnyi lyukat, amely a 3,8 százalékos hiánycél tartásához szükséges, de még azt a 230 milliárdot is, amely Varga Mihály miniszterelnökségi államtitkár szerint tátong az idei büdzsében. Néhány nap alatt az intézkedések elkezdtek puhulni: egyedül a idei 70 milliárd forintos bevételkieséssel kalkulált társasági adócsökkentés biztos, a jelek szerint a bankadó és a költségvetési kiadáscsökkentés kérdésében megkezdte a visszavonulást a kabinet.

A költségvetési kiadások lefaragásából az év hátralévő felében 142 milliárdot kíván a kormány megspórolni. Ez a miniszterelnöki bejelentés szerint a közszféra és az állami vállalatok bértömegének 15 százalékos csökkentését, valamint beszerzések leállítását jelentené.

A kormány egy nap alatt visszavonult a közszférát érintő bértömeg-gazdálkodásból, így ott már csak dologi kiadásokon fognak spórolni, alapvetően az állami cégeknél. Fellegi Tamás fejlesztési miniszter szerint csak az állami cégeken 52 milliárdot spórolnának a bértömeg-csökkentéssel, miközben legújabb nyilatkozatai szerint nem lesznek elbocsátások e cégeknél, "csak a politikai kinevezettek távoznak". Az 52 milliárd forint mintegy 2200 olyan "politikai kinevezett" elbocsátását jelentené, akik bruttó havi kétmillió forintos bért kapnak - holott az állami cégeknél bő egy tucat ilyen kiemelt bérezésű vezető akad.

A bankadóból tervezett 200 milliárd forintos bevételre sem lehet mérget venni, hiszen az érintettekkel még csak most kezdődnek az egyeztetések. A bankszféra képviselői eddig úgy nyilatkoztak, hogy legfeljebb 60 milliárdot tartanak kifizethetőnek - ebből következően az alku valahol az 50-100 milliárd forintos sávban érhet véget.

Az első Orbán-csomagot a kormány egy hétvége alatt dobta össze, miután kiderült, hogy Brüsszel nem hajlandó eltekinteni az idei 3,8 százalékos hiánycéltól. A törvényjavaslatok egy részét várhatóan a héten benyújtják, ugyanis például a társasági adótörvény enyhítését a kormány már júliusban szeretné életbe léptetni - így az elfogadásra és a törvény kihirdetésére két és fél hét maradt, ami extrém rövid idő.

Miközben a mostani javaslatok még nem olvashatók, Varga Mihály már a csomag második részének előkészítéséről beszélt, amely az otthonteremtésre koncentrálna - ennek részéként hívnák életre a nemzeti eszközkezelő társaságot, amely becsődölt lakáshitelesek ingatlanjait vásárolná meg, így segítve a tulajdonosokon.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet