BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Még egy rossz hír: nagyobb lett a májusi hiány

Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – egyenlege május végén 736,2 milliárd forintos hiány lett, ami 17 milliárd forinttal magasabb az Oszkó Péter vezette stáb várakozásainál.

2010. június 7. hétfő, 11:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az államháztartás – helyi önkormányzatok nélküli – május havi hiánya 99,2 milliárd forintra teljesült.

Ezen belül a központi költségvetés 79,0 milliárd forintos, az elkülönített állami pénzalapok 12,0 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 8,2 milliárd forintos deficittel zártak.

A központi költségvetés hiánya a 2009. májusi 67,5 százalékos arányhoz képest most az egész évre tervezett költségvetési hiány 87,2 százalékát teszi ki - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.

A központi költségvetés május havi bevételei az előző év azonos hónapjához képest mintegy 65 milliárd forinttal alacsonyabb összegben teljesültek. A főbb adóbevételek mind elmaradtak a tavalyi év azonos hónapjának értékeitől. Túllépték viszont a tavalyi összeget a költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok bevételei, a központi költségvetési szervektől származó befizetések, valamint túlteljesültek az uniós támogatások utólagos megtérülései is.

A központi költségvetés május havi kiadásai mintegy 52 milliárd forinttal magasabb összegben alakultak, mint az elmúlt év azonos hónapjában. A kiadásokon belül az egyedi és normatív támogatások, a fogyasztói árkiegészítések, a lakásépítési támogatások, továbbá a garancia és hozzájárulások a tb-alapok kiadásaihoz, (a tavalyitól eltérő finanszírozási mód és a magasabb éves támogatás következtében) a kamatkiadások, az egyéb kiadások, és az állam által vállalt kezességek érvényesítései alakultak magasabb összegben a tavalyi értéknél. Ezen felül a központi költségvetési szervek és fejezeti kezelésű előirányzatok kiadásai - elsősorban a bevételi többleteikkel összhangban lettek nagyobbak, mint az előző évben.

A társadalombiztosítás pénzügyi alapjai esetében a tavalyi év azonos hónapjához viszonyítva elsősorban a gyógyító-megelőző ellátások kiadásai alakultak magasabb összegben. Az összehasonlításhoz hozzátartozik, hogy a tavalyi májusi bérkifizetések előrehozása miatt a tavalyi májusi kiadás alacsonyabb, míg az április havi magasabb volt, mint az idei. Ezen túlmenően a nyugdíjkiadások is meghaladták az előző évi összeget. A bevételi oldalon az előző év azonos hónapjához képest a központi költségvetési támogatások alakultak nagyobb összegben.

Az elkülönített állami pénzalapok május havi egyenlege az előző év azonos hónapjához viszonyítva kedvezőtlenebbül alakult, az alapok összes bevételei 10,9 milliárd forinttal kisebb összegben (az egészségbiztosítási és munkaerőpiaci járulék alacsonyabb szintje miatt), kiadásai viszont 5,3 milliárd forinttal alacsonyabb összegben alakultak az előző év azonos hónapjának értékénél - közölte a szaktárca.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet