A nemzetközi gazdasági környezet még rendkívül törékeny, ennek ellenére az idei GDP-növekedési prognózis fél százalékra emelhető az első negyedéves adatok ismeretében - mondta Oszkó Péter távozó pénzügyminiszter. A magyar államháztartás finanszírozása stabil - nincsenek per pillanat bizalmi kérdések, az állampapírpiac jól működik, külső forrásokra nincs szükség - ha mégis, akkor az IMF-EU hitelkeretből hat milliárd euró lehívható.
Oszkó megismételte, hogy szigorú költségvetési politikával tartható az idénre kitűzött 3,9 százalékos GDP arányos hiánycél, ám ami ennél sokkal fontosabb, hogy leendő kormánynak ősszel olyan 2011-es költségvetést kell beterjesztenie, ami három százalékos GDP arányos hiánnyal számol. Ellenkező esetben Magyarország szankciókra számíthat az EU részéről, hisz a maastrichti három százalékos követelményt addig teljesítenünk kell konvergencia program szerint, amitől viszont csak a 27 tagállam együttes engedélyével lehetne eltérni - erre kár számítani az eurózóna jelenlegi helyzetében - tette hozzá Oszkó.
A költségvetési folyamatokról szólva Oszkó elmondta, hogy az első öt havi hiány az egész éves deficit 82 százalékára tehető - nem rosszabb az adat mint 2002-ben. A különbség annyi, hogy akkor hanyatlott a gazdaság, most pedig élénkül. Ugyanakkor mivel a gazdaságot jelenleg az export húzza - ami egyfelől rendkívül egészséges - más oldalról komoly adóbevétel-növelő hatása idén még nem lesz a növekedésnek - ennek ellenére a költségvetés tartalékokkal - amely 187 milliárd forintra rúgnak - teljesíthető az idei deficit cél.
