A Napi Gazdaság csütörtök számának cikke
A költségvetés általános tartalékát a kormány az előre nem tervezhető kiadásokra költheti, ám egyetlen megkötés van e keret felhasználásában, miszerint az első félévben a tartalék negyven százalékát lehet csak elkölteni. A távozó Bajnai-kormány tegnap megjelent határozatával az árvízi védekezésre újabb 1,38 milliárd forintot csoportosított át, amivel részint az önkormányzati minisztérium vis maior tartalékát 500 millió forinttal megemelték - így az 1,6 milliárd forint lett -, a fennmaradó pénzt pedig az árvízi védekezésben részt vevő szervezetek kapják.
A költségvetést 57,2 milliárd forintos általános tartalékkal hagyta jóvá a parlament, így a negyvenszázalékos szabály szerint 22,9 milliárd forintot költhetnek el a kormányok az első félévben. A Bajnai-kormány e heti határozatával 21,2 milliárd forintra emelkedik az első öthavi költés, így júniusra az ország irányítását átvevő Orbán-kormánynak 1,7 milliárd forintos kerete marad az előre nem látható kiadásokra, vagyis az új kormány csak erősen bízhat abban, hogy csendes, árvizektől mentes június következik.
Átcsoportosítani persze lehet, ám a mindenkori kormányra mindig is jellemző, hogy az általános tartalékból való költekezéssel az év első felében csínján bánik. Tavaly a Bajnai-kormány a költségvetési szigor jegyében csak az utolsó hónapokban fizetett nagyobb tételeket a tartalékból, amikor már látható volt, hogy a költségvetési hiánycél teljesül. Idén azonban a Bajnai-kormány kevésbé takarékoskodott - igaz, az első féléves keretből csak a Malév visszaállamosítása tízmilliárd forinttal terhelte meg az alapot, s ugyancsak e tartalékból mentette meg az állam a Vértesi Erőművet, ugyanis ha nem adja oda azt az 1,9 milliárd forintot, akkor a választások előtt már bedőlt volna Komárom-Esztergom megye egyik legnagyobb - amúgy veszteséges - munkaadója.
