Megóvjuk és működtetjük az állami vagyont, bebizonyítjuk, hogy az állam is lehet jó tulajdonos - olvasta fel közhelyízű beszédét Fellegi Tamás, leendő nemzeti fejlesztési miniszter a költségvetési bizottságban. Tevékenységében nem lesznek tabuk, alapvetően hasznos változásokat ígér a válság és vagyonkezelésben Fellegi. A miniszter szerint a gazdasági mozgástér feszített, ezért különösen fontos a hatékony állami vagyonkezelés. Az állami tulajdon jelenlegi irányítása Fellegi szerint széttagolt, keverednek a célok a feladatok - ezért nyújtották be a kormány megalakulása előtt a vagyongazdálkodási törvény módosítását fideszes képviselők.
Fellegi szerint az MNV működését a Sukoró-ügy vagy a Malév privatizációja fémjelzi. A jövőben a Nemzeti Vagyontanács helyett a miniszter felel a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. gazdálkodásáért - a minisztert a parlament ellenőrzi. Fellegi szerint az MNV-ben fel kell számolni a pazarló hatalmas szervezeteket - ezért szűnik meg a felügyelő bizottság, ahová a parlamenti pártok is delegálhattak tagokat. Az MNV mellett vagyonkezelési feladatokat kap a Magyar Fejlesztési Bank jegyzete meg a leendő miniszter. Az MFB az állami tulajdonú részesedést nem privatizálhat - csak vagyont kezelhet - tette hozzá. Fellegi munkája kiinduló pontjául egy auditált állami vagyonmérleget ígér.
A közbeszerzéseket egyszerűbbé, patriótává alakítja az új kormány. Magyarországon a magyar cégek negyven százaléka nyeri meg az eljárásokat, míg az uniós átlagban a hazai cégek nyerési aránya hetven százalék. A fejlesztéspolitikában egységesítést, hatékonyságot ígért. A jelenlegi fejlesztési rendszer széttagolt, koordinálatlan, ezt az intézményrendszert felülvizsgáljuk, erősítjük stratégiai tervezést - mondta hozzátéve:. Megújult struktúrában és végrehajtási rendszerben fog működni a fejlesztési politika.
A felszabaduló uniós forrásokat a munkahelyteremtő beruházásokra csoportosítják át, de kell a pénz az egészségügyre, a közigazgatási reformra is -ami jelentős forrásokat von el. A leendő kormány az energiaszolgáltatókkal - az uniós keretek között - tárgyalásokat kezd a lakossági energiaszámlák csökkentéséről - mondta Fellegi Tamás. A közösségi közlekedést versenyképessé kívánja a kormány tenni az egyéni közlekedéssel szemben, előnyt adva a kötött pálya hatékonyságának. A leendő miniszter külön szólt a Magyar Postáról - amely szerinte szociális intézmény - ezért ahol lehet, ott újranyitják a kispostákat. Azért a verseny is fontos - nem hagyjuk, hogy a piacot a külföldi cégek szerezzék meg - mondta Fellegi.
