BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Több mint 215 milliárdból fejleszt idén Budapest

Budapest költségvetése felújításokra bő 25 milliárd forintot, fejlesztésekre viszont több mint nyolcszor ennyit irányzott elő 2010-re - vagyis folytatódik az elmúlt években megszokott erősen feszített beruházási program, ami az idén csúcsosodik ki.

2010. április 28. szerda, 12:41

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság szerdai számának cikke

Az idei fővárosi költségvetésben 25,2 milliárd forint szerepel felújításokra, nem számítva a 23 kerület egyedi költségvetését. A keret több mint fele, 15 milliárd forint hídfelújításokra megy el; praktikusan ez a Margit híd nagyrekonstrukcióját jelenti, bár az idei tervekben eredetileg szerepelt több kisebb közúti felüljáró felújítása is, ám ezeket törölték.

A főváros még az idén folytatja nagyszabású útfelújítási programját is, erre összesen 7,4 milliárd forintot irányoz elő a költségvetés: az útfelújítási program első üteméről már döntött a főváros, ebben 29 utat újítanak fel, a második etapról később határoznak.

A felújítások mellett folytatódnak a fejlesztések is, erre a célra idén 216,2 milliárd forintot szán a főváros, ami a büdzsé közel felét teszi ki. A főváros erőltetett beruházási programot építtetett az uniós pénzekre, a következő, 2014-ben induló uniós költségvetési időszakban látványosan csökken a fejlesztési keret - ekkor a főváros már nem lesz jogosult uniós támogatásokra.

Idén is a közlekedési fejlesztések viszik el a legtöbb pénzt, 121 milliárd forintot: a legnagyobb projekt természetesen a négyes metró, amelyre az idén 73,6 milliárd forint megy el. A kettes metró felújítására 2,3 milliárdot költenek és elvileg az idén kellene leszállítania az Alstomnak az új metrószerelvényeket, erre a célra 18,9 milliárd forintot különítettek el. (A szerelvények átadása hónapok óta húzódik, ugyanis a kocsikat nem sikerült minden szempontból a magyar közlekedésbiztonsági jogszabályhoz alakítani.) Kisebb összegeket fordít a főváros a közösségi közlekedés fejlesztésére és buszsávok kialakítására.

Jelentős összeget, 53,6 milliárd forintot költenek vízgazdálkodásra: 46,2 milliárd forintot fordítanak az új szennyvíztisztítóra, míg az észak-pesti szennyvíztelep fejlesztésére 1,3 milliárdot szánnak idén. Egészségügyi beruházásokra 6,7 milliárd forint jut, ebből 2,8 milliárd a Szent Imre kórház, 2,2 milliárd pedig az Uzsoki utcai kórház regionális egészségügyi központtá fejlesztését szolgálja.

Megemlítendő a városligeti műjégpálya 4,7 milliárdos felújítása, illetve a Belváros folytatódó rekonstrukciója is: a Budapest szíve programra 3,8 milliárdot szavaztak meg a költségvetésben és a országgyűlési választási kampány finisében már fel is avatták a beruházást, ami nem zárja ki, hogy lesz még egy végleges átadás az eredetileg tervezett szeptemberi, az önkormányzati választások körüli időpontban.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet