A Napi Gazdaság szerdai számának cikke
Az idei fővárosi költségvetésben 25,2 milliárd forint szerepel felújításokra, nem számítva a 23 kerület egyedi költségvetését. A keret több mint fele, 15 milliárd forint hídfelújításokra megy el; praktikusan ez a Margit híd nagyrekonstrukcióját jelenti, bár az idei tervekben eredetileg szerepelt több kisebb közúti felüljáró felújítása is, ám ezeket törölték.
A főváros még az idén folytatja nagyszabású útfelújítási programját is, erre összesen 7,4 milliárd forintot irányoz elő a költségvetés: az útfelújítási program első üteméről már döntött a főváros, ebben 29 utat újítanak fel, a második etapról később határoznak.
A felújítások mellett folytatódnak a fejlesztések is, erre a célra idén 216,2 milliárd forintot szán a főváros, ami a büdzsé közel felét teszi ki. A főváros erőltetett beruházási programot építtetett az uniós pénzekre, a következő, 2014-ben induló uniós költségvetési időszakban látványosan csökken a fejlesztési keret - ekkor a főváros már nem lesz jogosult uniós támogatásokra.
Idén is a közlekedési fejlesztések viszik el a legtöbb pénzt, 121 milliárd forintot: a legnagyobb projekt természetesen a négyes metró, amelyre az idén 73,6 milliárd forint megy el. A kettes metró felújítására 2,3 milliárdot költenek és elvileg az idén kellene leszállítania az Alstomnak az új metrószerelvényeket, erre a célra 18,9 milliárd forintot különítettek el. (A szerelvények átadása hónapok óta húzódik, ugyanis a kocsikat nem sikerült minden szempontból a magyar közlekedésbiztonsági jogszabályhoz alakítani.) Kisebb összegeket fordít a főváros a közösségi közlekedés fejlesztésére és buszsávok kialakítására.
Jelentős összeget, 53,6 milliárd forintot költenek vízgazdálkodásra: 46,2 milliárd forintot fordítanak az új szennyvíztisztítóra, míg az észak-pesti szennyvíztelep fejlesztésére 1,3 milliárdot szánnak idén. Egészségügyi beruházásokra 6,7 milliárd forint jut, ebből 2,8 milliárd a Szent Imre kórház, 2,2 milliárd pedig az Uzsoki utcai kórház regionális egészségügyi központtá fejlesztését szolgálja.
Megemlítendő a városligeti műjégpálya 4,7 milliárdos felújítása, illetve a Belváros folytatódó rekonstrukciója is: a Budapest szíve programra 3,8 milliárdot szavaztak meg a költségvetésben és a országgyűlési választási kampány finisében már fel is avatták a beruházást, ami nem zárja ki, hogy lesz még egy végleges átadás az eredetileg tervezett szeptemberi, az önkormányzati választások körüli időpontban.
