A Napi Gazdaság hétfői számának cikke
Az összes adósságon belül az állammal szemben fennálló tartozás 900 millió forint, 400 millióval több az előző havinál. A kifizetetlen szállítói-szolgáltatói számlaállomány a tárgyhóban 19,6 milliárdra rúgott, vagyis 1,7 milliárddal csökkent február végéhez mérten.
Az összes adósság 49 százaléka jelentkezik az Oktatási és Kulturális Minisztérium fejezetnél, ezen belül nagyrészt az orvos-egészségügyi centrummal rendelkező egyetemeknél.
A Pécsi Tudományegyetemen, ahol az adósságállomány 4,3 milliárd forint (a közintézmények teljes adósságának 21 százaléka), továbbra is kincstári biztos működik. Szintén kincstári biztos működik az Állami Egészségügyi Központban és a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalában.
A közintézmények tartozásai tavaly novemberben közelítették meg a történelmi csúcsot, akkor 32,6 milliárd forint volt a tartozásállomány, amely azóta folyamatosan csökken, ám a magas bázis miatt két és fél éve volt a jelenlegi 20,5 milliárdnál alacsonyabb ez az összeg.
Az oktatási tárca mellett nagyobb adósságot az igazságügyi és rendészeti tárcánál tartanak nyilván: a 4,2 milliárd forint adósság jelentős részét a rendőrségek és a büntetés-végrehajtási intézmények halmozták fel az utóbbi egy-másfél évben.
A honvédelmi tárca hárommilliárdos tartozását fedi a katonák által felügyelt Állami Egészségügyi Központ adóssága.
Egymilliárd forintot meghaladó tartozás még az agrártárca intézményeinél keletkezett, ami részint oktatási intézményeknél halmozódott fel, de az elmúlt egy évben a földhivatalok bevételei is elmaradtak a válság miatt, a kiadások pedig nem csökkentek, több megyei földhivatal már tízmilliós - esetenként százmilliót is meghaladó - adósságot halmozott fel.
