BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Májusra meglesz a tervezett hiány négyötöde

Május végére - vagyis a kormányváltás várható idejére a pénzügyi tárca 719,4 milliárd forintos deficitet vár, ami az éves terv 82 százaléka - közölte Katona Tamás, a tárca államtitkára a havi államháztartási sajtótájékoztatóján.

2010. április 14. szerda, 11:38

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Március végén az államháztartás hiánya 609,9 milliárd forint volt, szemben a PM által előzetesen várt 651,3 milliárd forinttal. ( 2009-ben az első negyedéves hiány 565 milliárd forint volt.)

Katona Tamás pénzügyi államtitkár szerint az államháztartás gazdálkodása az előre "megszabott takarékos módon folyt, ennek köszönhetően lett a vártnál negyven milliárddal alacsonyabb az egyenleg." Az adóbevételek a vártnak megfelelően az szja- és áfabevételek azonban a vártnál jobban teljesültek, míg a társasági adónál elmaradtak a számok a vártnál.

Katona szerint azok a pesszimista előrejelzések, amelyek katasztrofális bevétel-kieséssel számoltak az idén láthatóan nem igazolódnak be. A PM az éves prognózisát megerősítette, azon nem változtatott, vagyis 878,9 milliárdos hiánnyal számol, ha a kiadási szintek a költségvetési törvényben rögzített szinten maradnak - tette hozzá Katona.

Az esetleges bevételel-kimaradásokat a tartalékok fedezik, ezért a PM továbbra is 878,9 milliárdos deficitet vár, ami 3,8 százalékos eredményszemléletű hiánycélt takar.

Az PM szerint az államháztartás hiánya áprilisban 81,9 milliárd forint lesz, ami májusban még további 27,6 milliárd forinttal bővül, így a kormányváltás idejére az első öthavi hiány 719,4 milliárd forint lehet, ami az éves előirányzat 81,9 százaléka. A PM júniusi deficitjóslatot nem közölt - mondván az már a következő kormány kompetenciája.

A tavalyi eredményszemléletű (ESA) hiány a korábbi adatok szerint a GDP négy százaléka lett, mi még nem tartalmazza az önkormányzati szektor egyenlegét - emiatt pozitív korrekciót vár a PM, így az 2009-es államháztartási hiány négy százalék alatt maradhat.

A szaktárca szerint a márciusi 5,9 százalékkal tetőzött az infláció, az éves szinten a PM által várt 4,3 százalékos drágulás valószínűleg teljesülhet.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet