Egy évvel a válság kezelése megkezdése után kijelenthetjük, hogy Magyarország túljutott a válság nehezén. Ma is hiszem, hogy az azonnali - helyenként fájdalmas - válságkezelés volt az egyetlen cselkvési lehetőség egy évvel ezlőtt, amikor a kormány megkezdte a munkáját - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök a Parlamentben tartott sajtótájékoztatóján. A válságkezelő program három fő célkitűzését teljesítettük - vagyis a válságkezelés eredményes volt, hisz az az azonnali válságkezelés révén, stabilizálódott az államháztartás helyzet, megteremtette a gazdasági növekedés alapjait - ezek eredőjeként visszatért nemzetközi bizalom Magyarország iránt.
A nemzeti valuta stabilizálódása volt az, amely megmentette a 1,5 millió devizahiteles családot a katasztrófától, ahogyan a magyar államháztartás helyzete is stabilizálódott - fogalmazott a miniszterelnök. A válság mélypontján 316 forint volt az euró árfolyama egy évvel ezelőtt, ez mára 265 forintra csökkent. Hasonlóan tükrözi a nemzetközi bizalom visszatérését a CDS-felárak csökkenése: ez a tavalyi 625 bázispontról 175 bázispontra csökkent.
Bajnai szerint a legfájdalmasabb intézkedések a szociális területen meghozott szigorítások voltak - ugyanakkor minden magyar polgár érezhette, hogy ezek szolgáltatások hosszú távon nem voltak fenntarthatóak. A kiigazítások révén Magyarország Európa egyik legmagasabb államháztartási hiányát az ötödik legalacsonyabbra mérséklete.
A gazdasági növekedés beindítását segítik az adóátalakítások: mivel a gazdaság csak a munkát terhelő adó csökkentése révén ösztönözhető, ezért döntött kormány az szja-terhek csökkentése mellett, még úgy is, hogy ezt csak a fogyasztást terhelő adók és a vagyonadók emelése tette lehetővé. A kormány emellett a a válság kellős közepén is ügyelt arra, hogy az infrastrukturális beruházások ne álljanak, meg s csak tavaly 5000 nagy hozzáadott értékű munkahely jött létre - mondta Bajnai.
