A Költségvetési Tanács elkészítette első technikai elemzését a makrogazdasági és államháztartási folyamatokról.
A tanács tervei szerint a jövőben évente két ilyen elemzés készül majd, a tavaszi és az őszi parlamenti ülésszak elejére időzítve - mondta Kopits György a költségvetési tanács elnöke.
A technikai kivetítés feltétel kivetítése a jelenek- azt feltételezve, hogy a jogszabályok 2014-ig változatlanok maradnak - ami természetesen nem valószínű. Az előrejelzés a következő évekre stabil növekedéssel számol, hisz az idei még 0,3 százalékos GDP csökkenés után a 211-14 közötti időszakra átlagban három százalékos gazdasági növekedés feltételez - igaz csökkenő ütemben.
2011-re még 3,4 százalékos növekedést feltételez a Költségvetési Tanács, amely a kivetítési pálya végére három százalékra lassul. Az előrejelzés az idei 4,5 százalékos infláció után, jövő évre 3,2 százalékos pénzromlást, majd évről-évre három százalékos inflációt jelez előre.
A költségvetési tanács az idénre kormány által várt 3,8 százalékával szemben 4,2 százalékos hiányt valószínűsít, amit jövőre négy, 2012-ben pedig 3,7 százalékos deficit követhet - természetesen, ha a egy,mást követő kormányok gazdaságpolitikája nem változna.
Az államháztartás adóssága a GDP 73,6 százalékáról 2014 végére a GDP 67,5 százalékára csökkenhet.
