BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Költségvetési Tanács: idén 4,2 százalék lehet a hiány

A Költségvetési Tanács által most publikált technikai elemzése szerint az államháztartás idei hiánya a GDP 4,2 százaléka lehet - amennyiben az egymást követő kormányok nem változtatnának a jelenlegi gazdaságpolitikán.

2010. március 25. csütörtök, 15:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Költségvetési Tanács elkészítette első technikai elemzését a makrogazdasági és államháztartási folyamatokról.

A tanács tervei szerint a jövőben évente két ilyen elemzés készül majd, a tavaszi és az őszi parlamenti ülésszak elejére időzítve - mondta Kopits György a költségvetési tanács elnöke.
A technikai kivetítés feltétel kivetítése a jelenek- azt feltételezve, hogy a jogszabályok 2014-ig változatlanok maradnak - ami természetesen nem valószínű. Az előrejelzés a következő évekre stabil növekedéssel számol, hisz az idei még 0,3 százalékos GDP csökkenés után a 211-14 közötti időszakra átlagban három százalékos gazdasági növekedés feltételez - igaz csökkenő ütemben.

2011-re még 3,4 százalékos növekedést feltételez a Költségvetési Tanács, amely a kivetítési pálya végére három százalékra lassul. Az előrejelzés az idei 4,5 százalékos infláció után, jövő évre 3,2 százalékos pénzromlást, majd évről-évre három százalékos inflációt jelez előre.

A költségvetési tanács az idénre kormány által várt 3,8 százalékával szemben 4,2 százalékos hiányt valószínűsít, amit jövőre négy, 2012-ben pedig 3,7 százalékos deficit követhet - természetesen, ha a egy,mást követő kormányok gazdaságpolitikája nem változna.

Az államháztartás adóssága a GDP 73,6 százalékáról 2014 végére a GDP 67,5 százalékára csökkenhet.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet