BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Búcsú a forinttól, a lehető leghamarabb (Bajnai)

Magyarországnak szüksége van az euró bevezetésére minél hamarabb, csak így teremthető stabilitás a háztartások gazdálkodásban, de ez a vállatok érdeke is - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök Londonban pénzügyi elemzőknek tartott előadásában.

2010. március 23. kedd, 17:22

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Európa egyetlen országa sem követheti el azt a hibát a válságra hivatkozva, hogy csak a saját problémáival foglakozik, nem sziget egyetlen ország sem, közösen kell megtalálni a kiutat - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök. A válság után egy korábbinál lassabb gazdasági növekedési környezethez kell alkalmazkodnia az európai országoknak. Ebben a környezetben azok az országok lehetnek sikeresek, amelyek elvégzik a kötelező "házi feladatukat", vagyis megteremtik a hosszú távú fejlődéshez szükséges feltételeket - ahogy Magyarország tette az elmúlt egy évben.

A következő években jóval élesebb lesz a verseny a befektetőkért és a munkahelyekért - csak azon országok lesznek sikeresek, aki már most erre gondolnak és az ehhez szükséges reformokat végigcsinálják. A miniszterelnök kérdésre válaszolva elmondta, hogy a választások után felálló új kormánynak sincs más lehetősége, mint folytatni az eddig követett józan gazdaságpolitikát, s ez követeli a több százezer devizahiteles háztartás érdeke is.

Magyarországnak szüksége van az euróra - minél gyorsabban, ezt tudja csak megalapozni a családok és a hazai kkv-szektor stabilitását is - fogalmazott a miniszterelnök. Görögország helyzete sok szempontból hasonlít Magyarországéra - felelt egy kérdésre a miniszterelnök -, ám lényeges különbség, hogy nem vagyunk az eurózóna tagjai. Magyarországon a háztartások a gazdasági válság következményeivel szinte azonnal szembesültek, svájcifrank-hitelek növekvő törlesztőrészletein keresztül. A lakosság ennek következtében rendkívül fegyelmezetten vette tudomásul, hogy mi szükséges ahhoz, hogy Magyarország visszaforduljon a szakadék széléről - fogalmazott a kormányfő.

A jövőre nézve fontos tanulság, hogy az érintett országok szembeüljenek az okokkal, ezeket a problémákat kezelje - mondta. A megszorításokat Görögország és egyetlen válság által érintett ország sem sem ússza - jobb ezeken a szükséges lépéseken minél előbb túlesni. Bajnai szerint Görögországnak - ugyanúgy mint korábban Magyarországnak - szüksége van a konkrét pénzügyi szolidaritásra, a görög kormány hiába akarná a legkeményebb reformokat véghez vinni, az nem sikerülhet, ha nem kap rá elég időt. Ezen túl az uniónk meg kell teremtenie azokat az intézményi feltételeket, amelyek megakadályozzák a göröghöz hasonló példák megismétlődését, illetve konkrét segítséget tudnak nyújtani a válságkezeléshez.

Görögországnak most időt kell vásárolni - ezt csak EU tudja biztosítani, vagy úgy, hogy a pénzügyi segítséget közvetlenül az EU nyújtja, vagy az IMF. Technikailag végigvihetetlen lenne, ha Görögország elhagyná az eurózónát, Görögországnak az unión belül kell segítséget nyújtani - fogalmazott Bajnai, aki szerint egy elhúzódó görög válság sem az EU-nak, sem Magyarországnak nem használna.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet