A Manpower Magyarországon harmadik alkalommal elkészült negyedéves munkaerő-piaci előrejelzése a 2009 negyedik negyedévi mínusz 4-ről mínusz 7-re romlott a 2010 első három hónapjára vonatkozóan - közölte Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője. A mutató értékének változása azt jelzi, hogy nőtt a létszámcsökkentést tervező munkaadók aránya, a mostani negyedév 14 százalékáról 19-re, a munkaadók 64 százaléka pedig megtartaná a létszámot január és március között. Ezzel párhuzamosan azonban a növekedésre számító cégek aránya 2 százalékponttal 12 százalékra emelkedett. Figyelembe kell azonban venni, hogy a mostani felmérés szerint legkevésbé optimista szektorok, az építő- és a vendéglátóipar, illetve a mezőgazdaság számára az első negyedév egyébként sem jelent szezont, ráadásul az idei év még pesszimistábbá tette a cégeket - hangsúlyozta Kiss Judit. A legnagyobb foglalkoztatónak számító gyáriparban szerény növekedés várható a munkaerő számában, a mutató értéke ebben a szektorban 5 százalékpontos növekedéssel 5 százalékot ért el - ami optimizmusra ad okot Kiss Judit szerint, az első jele lehet annak, hogy megindulhat a munkaerő-piaci fellendülés. A legkevésbé pesszimistának a budapesti munkaadók bizonyultak, észak-magyarországon viszont mínusz 15 százalékon áll a mutató. A legnagyobb, negyedéves szinten 14 százalékpontos emelkedést a közép-dunántúli régió mutatja.
Európai szinten a norvég, svéd és német munkáltatóknál mérték a legnagyobb alkalmazási hajlandóságot, a legpesszimistábbak pedig az ír, spanyol és román vállalatok.
