BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Javulás előtt állhat a hazai munkaerőpiac

A Manpower munkaerő-piaci előrejelzésének három százalékpontos csökkenése ellenére a legnagyobb foglalkoztató gyáripar a javulás jegyeit mutatja.

2009. december 8. kedd, 12:51

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Manpower Magyarországon harmadik alkalommal elkészült negyedéves munkaerő-piaci előrejelzése a 2009 negyedik negyedévi mínusz 4-ről mínusz 7-re romlott a 2010 első három hónapjára vonatkozóan - közölte Kiss Judit, a Manpower Magyarország vezetője. A mutató értékének változása azt jelzi, hogy nőtt a létszámcsökkentést tervező munkaadók aránya, a mostani negyedév 14 százalékáról 19-re, a munkaadók 64 százaléka pedig megtartaná a létszámot január és március között. Ezzel párhuzamosan azonban a növekedésre számító cégek aránya 2 százalékponttal 12 százalékra emelkedett. Figyelembe kell azonban venni, hogy a mostani felmérés szerint legkevésbé optimista szektorok, az építő- és a vendéglátóipar, illetve a mezőgazdaság számára az első negyedév egyébként sem jelent szezont, ráadásul az idei év még pesszimistábbá tette a cégeket - hangsúlyozta Kiss Judit. A legnagyobb foglalkoztatónak számító gyáriparban szerény növekedés várható a munkaerő számában, a mutató értéke ebben a szektorban 5 százalékpontos növekedéssel 5 százalékot ért el - ami optimizmusra ad okot Kiss Judit szerint, az első jele lehet annak, hogy megindulhat a munkaerő-piaci fellendülés. A legkevésbé pesszimistának a budapesti munkaadók bizonyultak, észak-magyarországon viszont mínusz 15 százalékon áll a mutató. A legnagyobb, negyedéves szinten 14 százalékpontos emelkedést a közép-dunántúli régió mutatja.

Európai szinten a norvég, svéd és német munkáltatóknál mérték a legnagyobb alkalmazási hajlandóságot, a legpesszimistábbak pedig az ír, spanyol és román vállalatok.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet