BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Megvan mennyi lesz a minimálbér? (bővített)

Ma is folyt az egyeztetés az OÉT-ben minimálbér ügyben, az álláspontok közeledtek, de újabb szünet következik. Úgy néz ki, a minimálbér 73 500 forintra emelkedhet.

2009. december 1. kedd, 12:28

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A szakszervezetek és a munkaadók egész délelőttös oldal és egymás közti egyeztetését követően kezdődött meg az Országos Érdekegyeztető Tanács mai plenáris ülése, amelyen a jövő évi minimálbér, garantált bérminimum és az országos béremelési ajánlatról próbáltak a megállapodni. A munkáltatók képviseletében Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára 73,5 ezer forintos minimálbérre, havi 89 ezer forintos garantált szakmai bérminimumra tett javaslatot. Az országos bérajánlás esetében pedig az oldal álláspontja szerint a reálérték megőrzésére törekednének. Ezen túlmenően pedig azt a záradékot fűznék hozzá a megállapodáshoz, miszerint a veszteséges vállalkozásokra ne vonatkozzon az ajánlás.

Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára üdvözölte a minimálbérre és az ajánlásra tett javaslatokat, de aggályosnak tartotta hogy a garantált szakmai bérminimum kirívóan nem felelne meg a reálkereset megőrzésére tett munkáltatói javaslatnak. Ezzel a meglátással szakszervezetek is egyetértettek, ahogyan azt a kormányzati javaslatot sem tartották volna elfogadhatatlannak, hogy az idei évhez hasonlóan két lépcsőben emeljék a szakmunkás minimálbér összegét. Az államtitkár szerint érdemes lenne megfontolniuk a feleknek, hogy júliusig 89 ezer, júliustól pedig 90 ezer forint legyen a garantált szakmai minimumbér. Továbbá azt is javasolta, hogy a bérajánlás értelmezéséhez a 2010-es nettó keresetek alakulásával kapcsolatban kiszámolt táblázatot mellékeljenek a megállapodáshoz.

A minimálbérre tett javaslat lényegében megfelel az általunk szeptember óta képviselt minimumelvárásnak, vagyis valóban reálértékmegőrző lenne, de még nem fogadtuk el, a pontos szám majd csak a végleges megállapodásban szerepel majd – mondta Pataky Péter, az MSZOSZ elnöke, a munkavállalói oldal szóvivője. A szakmunkás bérminimum létrehozásának célja egyrészt a szakmunkások elismerése lett volna, és eredetileg azt szerettük volna, ha legalább ez eléri a létminimum összegét, és a mostani havi 87,5 ezer forint fényévekre van ettől - mondta Pataky Péter. Arról nem is beszélve, hogy a garantált szakmai minimumbér nem a szakmunkások átlagkeresete, csak néhány speciális esetben, szakmában jelent többlet keresetet. Ezért jó lenne, ha legalább reálértéket közelítő összegben lehetne megállapodni - tette hozzá.

A munkaadói oldal által annyira fontosnak tartott záradékkal kapcsolatban annyit jegyzett meg Borsik János, az oldal elnöke, hogy ha sikerülne megállapodni egy 95 ezer forintos szakmunkás minimumbérről, olyan záradékot fűzhetnek hozzá a tárgyalópartnerek, amilyet csak szeretnének. Ennek hiányában azonban nem ártana definiálni a veszteséges vállalkozás fogalmát, hiszen ma Magyarországon igazán nem nehéz veszteségesnek kimutatni egy céget.

"Az országos bérajánlás esetében a reálérték megőrzése lényegében annyit jelent, hogy a válllalkozások helyben, az új szja táblával összevetve egyénre szabottan emeljenek béreket. Ez leginkább a bruttó160 ezer forint alatt keresőket érintené, mivel a fölött nagyjából bruttó 600 ezer forintig az adóváltozások egyébként is pozitív reálkeresetváltozást hoznak. A kormány számítása szerint egyébként, ha a reálérték megőrzéses OÉT-javaslat teljesül, akkor nemzetgazdasági szinten nagyjából 1,5 százalékos reálkereset növekedés várható 2010-re.

A tárgyalás jelenlegi legvitatottabb pontja a garantált szakmai bérminimum, ennek mértékén áll vagy bukik annak a lehetősége, hogy sikerül-e megállapodniuk a szociális partnereknek.

A szociális partnerek újabb oldalegyeztetés miatt ismét szünetet kértek.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet