BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egyetemek szerződtek az MNV-vel

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő és a felsőoktatási intézmények vezetői vagyonkezelési szerződést írtak alá.

2009. november 25. szerda, 15:50

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt. és egyetemi, főiskolai vezetők írtak alá vagyonkezelési szerződést a Budapesti Gazdasági Főiskolán. Ezzel olyan eszköz került az intézmények kezébe, amellyel a vagyonkezelő elismeri: felnőttnek tekinti a rektorokat - fogalmazott Szabó Gábor, a Szegedi Tudományegyetem rektora, a Rektori Konferencia elnöke.

Az egyetemektől piaci szerepet vár el a társadalom, ehhez azonban piaci körülmények szükségesek. Ezt követően lehetővé válik az intézmények részére a fejlesztések saját erőből, hitel nélkül való finanszírozása, adott esetben a használaton kívüli ingatlanok értékesítésével - tette hozzá.

Nagy János, a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) elnöke beszámolt arról, hogy a 27 állami felsőoktatási intézmény összesen 252 milliárd forint könyv szerinti értékű vagyonnal rendelkezik, amely összegnek 70 százalékát 7 intézmény birtokolja.

A legnagyobb vagyona a Debreceni Egyetemnek van, 43 milliárd forinttal. A szerződés aláírásával az ellenőrzési jogok kivételével szinte minden az intézmények kezébe kerül, ezzel teljesebbé válik az intézményi autonómia - hangsúlyozta.

Az aláíráson az elnök bejelentette: elfogadták az NVT középtávú vagyonhasznosítási stratégiáját, amelynek legfőbb törekvése a közérdek hatékony érvényesítése. A nemzet vagyona 15 236 milliárd forint könyv szerinti értéket képvisel, ebből több mint 1000 milliárd forintot a közvetlenül a vagyonkezelőre bízott társasági, 8659 milliárdot az ingatlan- és 2952 milliárd forintot a földvagyon jelent.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet