BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Végre jobb lesz nyugdíjasnak lenni

Januárban a nyugdíjak 4,1 százalékkal emelkednek - legalábbis a hónap végén végszavazásra kerülő 2010-es költségvetési törvény tervezete ezzel számol.

2009. november 12. csütörtök, 07:55

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi Gazdaság cikke

Az idén megváltoztak a nyugdíjemelés szabályai, a három százalék alatti gazdasági növekedést produkáló években - mint például a 2010-es - csak a várható inflációval korrigálják a nyugdíjakat. E változással jobban is járhatnak a nyugdíjasok, mint a korábbi svájci indexálás idején a lassú növekedéssel vagy épp visszaeséssel sújtott években. Mivel a 2010-es költségvetés készítésekor 4,1 százalékos inflációval számoltak, az öregkori ellátások is ennyivel növekednek januártól. A legújabb prognózisok szerint az infláció a vártnál gyorsabban mérséklődik, így a mostani előrejelzések konszenzusa alapján jövőre 3,7 százalékos pénzromlást lehet valószínűsíteni, ami minimális - 0,4 százalékpontnyi - reálnyugdíj-növekedést jelenthet 2010-ben.

A nyugdíjak vásárlóértéke az idén 1,2 százalékkal csökken, hisz januárban az ellátások 3,1 százalékkal emelkedtek, miközben a pénzromlás várhatóan 4,3 százalék lesz az idén. Januárban még a svájci indexálás szerint számították ki a nyugdíjemelést, vagyis az akkor 4,5 százalékra becsült infláció és a 1,6 százalékos nettó keresetnövekedés átlagaként. A nyugdíjak reálértékét rontotta, hogy idén megszűnt a 13. havi nyugdíj: annak csak az első felét fizették ki, emiatt további négy százalékkal romlott a nyugdíjszínvonal.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet