BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

PM: teljesíthető az idei hiánycél

Októberben némi meglepetésre 11,5 milliárdos többlettel zárt az államháztartás, novembere hiányt, ám az utolsó hónapra jelentős többletet vár a szaktárca, így teljesíthető 3.9 százalékos hiánycél.

2009. november 11. szerda, 16:25

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Októberben alapvetően a várakozásoknak megfelelően alakultak az államháztartás bevételi számai - mondta Katona Tamás, pénzügyi államtitkár a tárca szokásos sajtótájékoztatóján.

A kiadási oldalon költségvetési intézmények szigorúan gazdálkodtak, ennek köszönhető a szokatlan októberi többlet - még ha az csupán 11,5 milliárd forint volt, így a tízhavi hiány 1047,7 milliárd forintra csökkent, ami a GDP négy százaléka.

A PM a ma megjelent inflációs adat fényében sem módosítja a bevételi számokat, de a kiadásokat sem. Az októberi szuficit a fegyelmezett gazdálkodásával magyarázható - ez a fegyelem megmarad az év végéig - ígérte Katona.

Az államtitkár szerint a költségvetésen nincs olyan nyomás, amely veszélyeztetné a kiadási oldalt, így teljesíthetőnek tűnik a megcélzott 3.9 százalékos GDP arányos eredményszemléletű hiány.

Az Európai Bizottság magasabb hiányprognózisa azzal számol mondván, hogy az év végén - az előző évekhez hasonlóan - megnőnek a költségvetési szervek kiadásai - ám Katona szerint ezt megakadályozza az idén bevezetett kincstárnoki rendszerer.

A november várhatóan deficites lesz, a korábbi évekhez hasonlóan, ám decemberre jelentős többletet vár a pénzügyi tárca, így a hiány 992 milliárd forintra csökkenhet - tette hozzá az államtitkár.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet