Októberben alapvetően a várakozásoknak megfelelően alakultak az államháztartás bevételi számai - mondta Katona Tamás, pénzügyi államtitkár a tárca szokásos sajtótájékoztatóján.
A kiadási oldalon költségvetési intézmények szigorúan gazdálkodtak, ennek köszönhető a szokatlan októberi többlet - még ha az csupán 11,5 milliárd forint volt, így a tízhavi hiány 1047,7 milliárd forintra csökkent, ami a GDP négy százaléka.
A PM a ma megjelent inflációs adat fényében sem módosítja a bevételi számokat, de a kiadásokat sem. Az októberi szuficit a fegyelmezett gazdálkodásával magyarázható - ez a fegyelem megmarad az év végéig - ígérte Katona.
Az államtitkár szerint a költségvetésen nincs olyan nyomás, amely veszélyeztetné a kiadási oldalt, így teljesíthetőnek tűnik a megcélzott 3.9 százalékos GDP arányos eredményszemléletű hiány.
Az Európai Bizottság magasabb hiányprognózisa azzal számol mondván, hogy az év végén - az előző évekhez hasonlóan - megnőnek a költségvetési szervek kiadásai - ám Katona szerint ezt megakadályozza az idén bevezetett kincstárnoki rendszerer.
A november várhatóan deficites lesz, a korábbi évekhez hasonlóan, ám decemberre jelentős többletet vár a pénzügyi tárca, így a hiány 992 milliárd forintra csökkenhet - tette hozzá az államtitkár.
