A privatizáció csődhelyzetet eredményezett - kezdte előadását Winter Zsuzsa, az Állami Számvevőszék osztályvezető főtanácsosa a Napi Gazdaság konferenciáján.
A számvevőszék 22 intézményt vizsgált, tapasztalataik szerint a saját bevétel növelésére törekedett a vizsgált intézmények nagy része. Problémaként említette a főtanácsos azt, hogy az elmúlt 20 év kevés volt a magánszereplők nyilvántartási rendszerének kialakítására.
A számvevőszék adatai szerint 2006 és 2008 között tízszeresére, 3,4 milliárdról 34,7 milliárd forintra emelkedett a vállalkozási formában működő kórházak részesedése az E-alap fekvőbeteg-ellátásra fordított kiadásaiból, a vállalkozások közvetlen részesedése a gyógyító-megelőző kiadásokban pedig 16-ról 25 százalékra emelkedett.
Magyarországon is a kórházműködtetés koncentrálódása tapasztalható, ami önmagában sem jót, sem rosszat nem jelent. Azonban a magántőke mértékét nem tudják megállapítani, a rendszer átláthatatlan, annak ellenére, hogy a közfinanszírozású fekvőbeteg-ellátásról van szó - tette hozzá.
Nincs stratégia, illetve semmilyen szabályozás ezen a területen - emelte ki Winter Zsuzsa. Példaként említette a szerződésminták közzétételét a magánműködtetők számára, amit az önkormányzati minisztérium nem érzett eddig feladatának.
Az ÁSZ javasolja, hogy törvényi szinten szabályozzák a magánszektor szerepvállalását, folytassa a kormány a biztosítási alapcsomag pontos és protokollok szerinti részletes tartalmának kidolgozását, a kényelmi szolgáltatások körének pontos meghatározásával együtt.
