BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Mit tenne a Fidesz az egészségüggyel?

Mikola István szerint nem mehet tovább az, hogy a gazdasági szektor a humán szektor felett hatalmi pozíciót visel.

2009. november 10. kedd, 14:35

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Fidesz kezdeményezi, hogy az Országos Vérellátó Intézettől elvonni kívánt 800 millió forintot az Egészségbiztosítási Felügyelet költségvetéséből csoportosítsák át, s erre vonatkozóan ma módosító indítvánnyal él - mondta a Napi Gazdaság konferenciáján Mikola István, az Egészségügyi Bizottság alelnöke.

Alapvető szemléletváltásra van szükség az egészségügyben Mikola szerint, nem mehet tovább az, hogy a gazdasági szektor a humán szektor felett hatalmi pozíciót visel - tette hozzá. Az orvosi lehetőségek és gazdasági megengedhetőség problémájának kezelése a szükséglet alapú ellátási rendszeren belül nem működik. Regionálisan kell felmérni, hogy egy adott populáción belül milyenek a népegészségügyi mutatók, trendek.

Magyarországon óriásiak a regionális különbségek - néhol afrikai körülmények, míg az ország belsejében nyugati viszonyokat találunk a megbetegedési, halálozási trendekben - fejtette ki Mikola.

Újra kell értelmezni az egészségbiztosítás szolgáltatói csomagját, az egyenlő hozzáférés esélyét legalább törekvés szintjén képviselni kell Mikola szerint. Elérkeztünk oda, hogy az eü rendszer fenntarthatatlan - fogalmazott. Konszolidálni és feltőkésíteni kell az egészségügyi rendszert, amely a piacgazdasági tényezőknek kiszolgáltatva működik, hosszú idő óta a beszállítók által finanszírozva.

Helyre kell állítani az orvos presztízsét és az orvos-beteg viszonyt az egészségügy lelki-spirituális összetevőjét, amely bizalmi viszony gazdasági szempontból is tényezőt jelent - ismertette álláspontját az egykori miniszter.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet