BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre csak a túlélés lehet a cél az egészségügyben

Konszenzuson alapuló stratégia és kiszámíthatóság nélkül nem lehet működőképes az egészségügy.

2009. november 10. kedd, 11:04

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az egészségügyben a 2010-es cél csak a túlélés lehet, konszenzuson alapuló stratégiára van szükség, hiszen úgy nem lehet átalakítani, ha csak vesztesek vannak - mondta a Napi Gazdaság egészségügyi konferenciáján Dr. Kaló Zoltán, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság leköszönő elnöke.

A szakember szerint a prioritásokat ki kell jelölni, illetve a rendszer meghatározó részévé kell tenni a kiszámíthatóságot - a folyamatos változtatásokkal szemben. A felsővezetők kiválasztásában a politikai megbízhatóság már sokszor nem jött be, a láthatatlan vagy konfliktuskerülő felsővezetők pedig nem tudják megoldani az ágazat problémáit - fogalmazott.

Kaló szerint a humánerőforrás is nagyon rossz helyzetben van: jelenleg orvoshiány alakult ki, az orvosok migrációja pedig demográfiai bombaként, illetve hiányszakmák kialakulásával, a szolgáltatóknál a minimumfeltételek hiányával járt. Az orvosok átlagkeresete bruttó 260 ezer forint, a rezidensek számára pedig sem pénz, sem jövőkép nincs Magyarországon - tette hozzá.

A funkcionális privatizáció magyar gyakorlata csődbe került - véli a szakember. A hiány tologatása történik a finanszírozási módszerek változtatásával, a kórházak csődközeli helyzetbe kerültek. Az ÚMFT-döntések mögött politikai szándékokat sejt Kaló, a fejlesztésekben pedig figyelmen kívül hagyják a jövő ellátórendszerét, például ágyszám-csökkentési feltételek nélkül írták ki a pályázatokat - tette hozzá.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet