BUX 138853.98 -0,32 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Költségvetés: addig módosították, míg nem nőtt a hiány

A módosító javaslatok elfogadása során a parlament több fontos döntést hozott a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban, ám ezt úgy tette, hogy a szavazások után sem nőtt a hiány - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter.

2009. november 4. szerda, 14:47

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A költségvetés egyenlege az eredeti tervekhez képest nem változott, vagyis az államháztartás hiánya 2010-ben a GDP 3,8 százaléka lesz a keddi módosítások elfogadását követően is - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Így a válság hatásait nem az adósság növelésével és adóemeléssel, hanem épp az adócentralizáció csökkentésével kezeli a kormány.

A kormány által is támogatott módosító indítványokat ezekre a kérdésekre félretett céltartalék csökkentésével finanszírozta a kormány. Ezek mind olyan tételek, amelyek felbukkanására számítottak - ezért volt a céltartalékban fedezet, így megoldható volt e viták lefolytatása után, hogy a hiány ne emelkedjen.

A költségvetés tartalékaival a költségvetés nagy biztonsággal nézhet 2010 elé, hisz az ideinél nagyobb tartalékok lesznek a büdzsében: az általános tartalék 57 milliárd, a stabilitási tartalék 98,6 milliárd forint lesz az idei 78 milliárddal szemben, míg a kamatkiadásokra 50 milliárdos tartalékot is képzett a kormány - erre eddig nem volt példa.

A stabilitási tartalék a makrogazdasági pálya kockázatainak kezelésre, míg a kamatkiadási értelemszerűen a kamatpálya kockázatainak fedezésére szolgál. Így összesen több mint kétszáz milliárd forintos tartalék áll a kormány(ok) rendelkezésére.

A válságkezelés kapcsán a kormány a költségvetés tervezésének elején hozta meg azt döntést, hogy az adósság növekedését megállítja - ezért volt szükség a kiadások mintegy 600 milliárd forintos csökkentésére. Az államháztartás bevételei emellett 400 milliárd forinttal mérséklődnek az szja és a tb-terhelés csökkentésnek következtében. Ennek következtében jövőre csökkenhet az államháztartás hiánya a GDP 0,1 százalékával, illetve 2011-ben régió egyik legkedvezőbb növekedési ütemét produkálhatja a magyar gazdaság, miközben 2010-ben a pénzügyi mutató egyik legjobb lesz Európában.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet