BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Trágyaszórókkal mennének rendőröknek a tejesek?

Demonstrációt tartanak a hazai tejtermelők, egyelőre csak szelídebb eszközökkel.

2009. november 3. kedd, 12:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Országos demonstrációt tartanak a tejtermelők csütörtökön, hogy felhívják a figyelmet az elfogadhatatlanul alacsony felvásárlási árra, illetve a kereskedők erőfölényére a tejtermelőkkel szemben. A több száz résztvevő egy része a fővárosban az agrárminisztérium előtt tiltakozik, mások a Sole-Mizo szegedi üzeme, illetve győri, pécsi, szegedi áruházak előtt vonulnak fel.

A résztvevők egyebek mellett tejosztással, felvilágosítással, követeléseik ismertetésével adnak hangot gondjaiknak, ugyanakkor, mint Istvánfalvi Miklós, a tej terméktanács demonstrációs bizottságának elnöke elmondta, később a nyugat-európai tüntetéseken látott radikálisabb lépéseket is tehetnek. (Brüsszelben trágyaszórókkal locsolták a rendőrséget a tiltakozók, Franciaországban, Belgiumban és Hollandiában több ezer liter tejet öntöttek ki a szántóföldekre.)

A termelők az agrárrendtartási, a kereskedelmi és a versenytörvény szigorítását akarják elérni, mivel a termékpályán képződő jövedelem nagy része a kereskedelmi láncoknál jelentkezik, a feldolgozóknak és termelőknek túl kevés jut. Az erőfölény miatt alig tudnak áremelést elérni - mondta el Istvánfalvi Miklós.

A szakember szerint a termelők méltányolják az agrártárca erőfeszítéseit, amelyeket az uniós szabályozás megváltoztatása érdekében tett, de felelősnek tartják a minisztériumot a kvótaemelés elfogadása miatt, ami a jelen helyzethez vezetett.

Emellett azt is sérelmezik, hogy a tárca ugyan 22-23 forintos literenkénti áremelésről beszél, de nem mondja meg, hogy ennek mikortól kell érvényesülnie, amit a felvásárlók a lépés halogatására használnak ki.

Kiss Melinda
Kiss Melinda

Ez is érdekelhet