Az átértékelődési veszteséget csak részben fedezi az MNB tartaléka, ezért 2011-ben mintegy nyolcvan milliárd forintos tőketranszferre szorul az MNB - hangzott el egy jegybanki háttérbeszélgetésen.
A jegybank eredményét nem elsősorban a gazdálkodása, hanem a monetáris politikai céljai, illetve a világgazdasági környezete határozza meg, hiszen az jegybank feladata elsősorban nem a nyereséges gazdálkodás, hanem a pénzügyi rendszer stabilitásának fenntartása, amelynek - főként válságos időkben - komoly ára van.
A magas devizatartalékon mind a kamatkülönbözet, mind az átértékelődés miatt veszteség keletkezhet - ennek következtében a jövő évben magas lesz - akár 100 milliárd forintot meghaladó a jegybank átértékelődési vesztesége. A magas devizatartalék és az MNB-kötvényállomány a forint és devizahozamok közötti különbsége szükségszerűen a jegybanki eredmény romlásához vezet - hangzott el egy jegybanki háttérbeszélgetésen.
Az MNB jegyzett tőkéje 10 milliárd forint, eredménytartaléka pedig 9,5 milliárd forint. A forint kiegyenlítési tartaléka 220 milliárd forint volt, míg a deviza-értékpapírok kiegyenlítési tartaléka 44 milliárd forint volt.
A jegybanktörvény szerint az MNB-t tőkevesztés nem érheti, ezért ha a folyó veszteség meghaladja az eredménytartalékot, akkor a különbözetet a költségvetésnek meg kell fizetnie. Hasonló a helyzet a tartalékoknál: ha bármelyik negatívvá válik, akkor azt a következő év folyamán a költségvetésnek fel kell töltenie. Erre kerülhet sor 2011-ben a jövő évi veszteség kapcsán.
A jegybank az idei évet várhatóan 36 milliárdos nyereséggel zárja, hisz az első háromnegyed éves eredmény 75 milliárd forint volt, így jövőre (még) nem szorul költségvetési befizetésre a jegybank. Az idei eredményt segíti, hogy az MNB-kötvényállomány lassan futott fel, ugyanakkor a devizakamatok is jól tartották magukat az év első felében. ű
Ugyanakkor az MNB elemzése szerint a nettó kamatkiadások emelkedése a jegybanki veszteség kialakulásához vezethet, ami 2010-ben 126 milliárd forint lesz - mivel az eredménytartalék részben egyensúlyozza a 2010-es negatív eredményt a 2011-es költségvetési évben mintegy 80 milliárd forintos költségvetési befizetésre lesz szükség.
A jegybank 2011-ben 111 milliárdos veszteségre számít, amit a költségvetésnek 2012-ben meg kell megtérítenie teljes mértékben.
