BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Jövőre sem lesz több munka

A 13 éves csúcsra emelkedő munkanélküliségi ráta év végére 11 százalékos szintet érhet el, azonban 2010 folyamán még további emelkedésre számítanak a lapunk által megkérdezett elemzők.

2009. október 29. csütörtök, 10:31

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

A Napi által megkérdezett elemzők szerint a munkanélküliségi ráta vártnál magasabb értékéhez a július és szeptember közötti szezonális hatások - az építőipar és az idegenforgalom felszívásának - kifulladása járult hozzá legnagyobb mértékben. Emellett a recesszió kedvezőtlen hatásai is éreztetik hatásukat, a nagyobb elbocsátások folytatódásával, így a ráta további emelkedése várható - mondta lapunknak Barta György, a CIB Bank elemzője, hozzátéve: jelenleg - a korábbi prognózisnál magasabb - 11 százalékos értéket várnak az év végére.

Barta szerint 2010-ben a gazdasági növekedés még nem lesz elegendően erős ahhoz, hogy megfelelő számú munkahelyet teremtsen, így a jövő év első időszakában a munkanélküliség további emelkedésére számít az elemző. Magyarországon - Nyugat-Európához képest - lassíthatja a növekedési trendet a külső piacok keresletének erősödése. Nagy bizonytalanság mellett a jövő év második-harmadik negyedéve jelenthet trendfordulót - tette hozzá.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője szerint a vártnál rosszabb adat a szezonális hatások mellett a belső fogyasztás visszaesésére vezethető vissza. Az év végi 11 százalékos érték után 2010 első negyede lehet a mélypont, 11,5 százalékkal, amely után fordulhat a trend, azonban 10 százalék alá csak 2011-2012 folyamán térhet vissza a ráta - tette hozzá.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet