BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Hatalmas bűntetés az Antenna Hungáriának

Az Antenna Hungária (AH) Zrt. 40 millió forintos bírságot köteles fizetni, amiért nem teljesítette az országos földfelszíni digitális műsorszóró hálózat kiépítésére és üzemeltetésére kötött hatósági szerződésének több pontját - határozott a Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) Tanácsa.

2009. október 22. csütörtök, 12:10

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Az AH nem fogadja el és bíróságon támadja meg a határozatot, s egyben felkéri az NHH-t, valamint a Gazdasági Versenyhivatalt, hogy hatósági eljárás keretében vizsgálja ki a televíziós műsorterjesztő platformok közötti versenyt torzító helyzetet. Az NHH és Antenna Hungária 2008. szeptemberében írta alá a hatósági szerződést öt földfelszíni digitális televízió és az egy VHF sávi rádióműsorszóró-hálózat üzemeltetési jogosultságáról.
 

Az NHH Tanácsa idén márciusában a kötelezettségek teljesítésére és a jogszabályoknak megfelelő magatartásra szólította fel az Antenna Hungáriát, illetve a tulajdonában lévő Antenna Digitális Televízió Műsorterjesztő (ADTM) Kft.-t, illetve Antenna Digitális Rádió Műsorterjesztő (ARDM) Kft.-t. Májusban és júliusban a felhívások teljesítésének vizsgálata során az NHH jogalkalmazási eljárásokat indított mind az ADTM, mind az ADRM ellen, amelybe - mint tulajdonost - az AH-t is bevonták.

Az NHH Tanácsa többek között azt kifogásolja, hogy az AH nem tett elérhetővé legalább egy új földfelszíni műsorterjesztésű általános tematikájú, szabad hozzáférésű műsort a dvb-t platformon, a továbbítási kötelezettség késedelmesen, illetve csak részben teljesült.

Az NHH-nál megkeresésünkre rámutattak: a jelenlegi hálózati lefedettséget, illetve a szolgáltatáshoz való lakossági hozzáférést a szerződésben vállaltnál mintegy egy éves késéssel teljesítette az AH. A szolgáltató mindezeken felül nem tett maradéktalanul eleget a tájékoztató internetes oldal kialakításáról szóló előírásoknak sem, a dvb-t platformon a közszolgálati műsorok terjesztésére megkötött szerződések műsorterjesztési díjakat rögzítő rendelkezései pedig nem állnak összhangban a pályázati kiírással.

Az NHH Tanácsa azért is elmarasztalta az AH-t, mert elmulasztotta a digitális földfelszíni televízió műsorterjesztés vételére alkalmas digitális vevődekóder kedvezményes (a minimálbér 1 százalékának megfelelő törlesztőrészlet) forgalomba hozatalára vonatkozó kötelezettségét is, valamint elmaradt a Magyar Rádió Zrt. műsorainak továbbítására irányuló szerződéskötés is.

Az AH Zrt., részben a világgazdasági válság okozta nehézségekre hivatkozva, mindenesetre azt állítja, hogy minden tőle telhetőt megtett, illetve a jövőben is megtesz a magyar digitalizációs folyamat érdekében. A műsorszóró társaság szerint az NHH Tanácsa az AH-t teszi felelőssé a külső felek által megtett, illetve elmaradt lépésekért, s egyáltalán nem veszi figyelembe azokat a változásokat, amelyek a válság nyomán a pénzügyi, gazdasági és piaci környezetben bekövetkeztek a hatósági szerződés aláírása óta.

Az AH közleményében azt is kiemelte, hogy a Tanács nem veszi kellőképpen figyelembe a társaság által a kötelezettségek kapcsán elért eredményeket és túlteljesítéseket.

A határozat számos szempontból nem szolgálja annak a több millió magyar állampolgár érdekét, akik számára a földfelszíni platform az egyetlen szabadon fogható alternatíva a túlsúlyban lévő fizetős platformokkal szemben - állítja az AH. Az NHH ezzel szemben a Napi megkeresésére közölte: a hatósági szerződés maradéktalan teljesítése szolgálta volna az állampolgárok érdekeit, jelesül, ha a digitális platform kiépítettsége és hozzáférhetősége 2008. december 31-ig teljesül.

Az NHH Tanácsának helyzetértékelése szerint annak ellenére, hogy az utóbbi hónapokban jelentősen kibővült a földfelszíni digitális televíziózás műsorkínálata, elindult a kedvezményes vevődekóder értékesítés és a kommunikációs kampány, a legkritikusabb sikertényezőknél, azaz mind a tartalom, mind a hozzáférési eszközök, mind pedig a tájékoztatás területén komoly hiányosságok voltak, illetve vannak még ma is. Ez utóbbi, vagyis a tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó előírásokat az AH álláspontja szerint többszörösen túlteljesítette, miután 2009-ben már eddig is több mint 700 millió forintot költött a szolgáltatás népszerűsítésére.

Az országos földfelszíni digitális televíziós adások jelenleg az ország területének több mint felén érhetők el. A lefedettséget az Antenna Hungáriának az év végéig több mint 88 százalékra, 2010 végére pedig 95 százalékra kell növelnie.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet