A Magyar Infektológiai Szakmai Kollégium szerint a közbizalom helyreállítása érdekében fontos lenne, hogy a H1N1 vírus elleni hazai vakcinát a gyártó cég az Európai Gyógyszerügynökségnél engedélyeztesse - számolt be az MTI.
Az egészségügyi miniszter tanácsadó testületeként működő kollégium közleményben számos kritikát és javaslatot fogalmazott meg a pandémiás felkészüléssel kapcsolatban, egyben megerősítette azt az információt, hogy a magyar vakcina nem alkalmas a kiemelt rizikócsoportok - az állapotos nők és a kisgyermekek - oltására.
A szakmai kollégium szerint kevésnek tűnik az az állami forrás, amelyet az ÁNTSZ a lakosság, a háziorvosok és a patikusok felkészítésére mozgósít, problémát okozhat e csoportok hiányos tudása. A források szűkössége miatt ma gondot jelent a labordiagnosztikai kapacitás hiánya, mivel az hosszabb időt vesz igénybe, mint a betegség teljes lefolyása - húzta alá a testület.
Emellett nehezen elérhetőek az antivirális gyógyszerek, hiszen azok számára, akik nem választják vagy nem választhatják az oltást, csak ezek jelentenek megoldást - olvasható a közleményben. A szakmai kollégium úgy látja, hogy a felvetések orvoslása egy esetleges járvány okozta gazdasági visszaeséshez képest elhanyagolható forrásokat igényelne.
A szakmai szervezet állásfoglalása ellentétben áll az ÁNTSZ és az Egészségügyi Minisztérium javaslataival. Az ÁNTSZ az influenza elleni védőoltást a várandós nőknek is ajánlja, és Falus Ferenc országos tiszti főorvos is azt nyilatkozta október elején, hogy az ajánlások szerint a terhes nőket elsőként kellene beoltani az új típusú influenza ellen. Hasonlóan véleményen volt Székely Tamás egészségügyi miniszter, amikor az Amerikai Járványügyi Központra hivatkozva állította, hogy a vakcina terheseknek is adható.
