BUX 139021.74 -0,2 %
OTP 45300 0,0 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

A kormány kozmetikázná a költségvetést

A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) tulajdonába tartozó állami vállalatok az idén 22,8 milliárd forintos, míg jövőre 4,6 milliárd forintos veszteséget termelnek, amit a költségvetési plafontörvény értelmében mindig a következő év költségvetésében kell elszámolni.

2009. október 19. hétfő, 08:05

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Ennek értelmében a jövő évre tervezett 1060,3 milliárd forintos hiányszámot 22,8 milliárd forinttal meg kell(ene) fejelni, ám a kormány nem ezt teszi, hanem beterjesztett egy módosító javaslatot, amely törölné ezt a kellemetlen kötelezettséget a költségvetési plafontörvényből. A javaslatot formailag Szabó Lajos szocialista képviselő terjesztette be és a bizottságokban meg is kapta a többséget, illetve a kormány támogatását.

Ugyanakkor a Költségvetési Tanács a rendszerváltás óta folyamatosan dívó költségvetési kozmetikázás folytatásának tekinti a mostani javaslatot, aminek értelmében a cég veszteségét évekkel később írják le. Ez történt az elmúlt húsz évben a MÁV esetében vagy időszakosan az MTV konszolidálásakor.

A Költségvetési Tanács szerint a kormány által támogatott javaslat visszalépés lenne a plafontörvényhez képest, ráadásul csökkentené az államháztartás gazdálkodásának átláthatóságát. A következő évekre előre nézve a veszteség elszámolása a jövő évet illetően érdekes, mert 2010-re és 2011-re is veszteséget vár az állami portfóliótól az MNV, ám annak minimális - 4,5, illetve 1,6 milliárdos - nagysága miatt érdemben nem befolyásolná az államháztartás hiányát. Ugyanakkor hosszú távon elvárható a portfóliótól a nyereség - vagyis annak egyenlegjavító hatása.

Papp Zsolt
Papp Zsolt

Ez is érdekelhet