Nincs valódi fedezete a kórházaknak ígért jövő évi plusz egyhavi finanszírozásnak - derül ki az egészségügyi bizottság által benyújtott költségvetési módosító javaslatból.
A kórházak gazdálkodási nehézségeikre hivatkozva még az idén 4,5 milliárd forint többletforrást jártak ki a kormánynál, amire az idei költségvetés általános tartaléka nyújt fedezetet. Jövő januárban további kéthavi finanszírozási összeget hívhatnak le, vagyis 2010-ben 13 havi keretből gazdálkodhatnak.
Ezt a plusz egyhavi összeget viszont 12 egyenlő részben vissza kell fizetniük a kórházaknak. Erre a kvázi likviditási hitelre 22 milliárd forintot tartalmaz az Egészségbiztosítási Alap költségvetése azon módosító javaslat szerint, amelyet - a kormány támogatásával - a parlament egészségügyi bizottsága nyújtott be a jövő évi költségvetési tervhez.
Ha a kórházak vissza tudják fizetni, akkor nincs baj, ám félő, hogy az új kormány feladata lesz elengedni ezt a hitelt. Ha ez a forgatókönyv valósul meg, az bevételi fedezet híján 22 milliárdos hiánynövekedést jelent az alapnál és egyben az államháztartás mérlegében.
Az egészségügyi bizottság összesen 38 milliárd forinttal növelné a szakellátások finanszírozását, ami így 557,3 milliárd forint lenne, az átcsoportosítás kevesebb mint felének, mindössze 16 milliárd forintnak van fedezete, amit a miniszterelnökség 125,2 milliárdos céltartalékából vonnának el.
Az Egészségbiztosítási Alap az idén várhatóan 155 milliárd forintos deficittel gazdálkodik, a jövő évi gazdálkodást pedig 53,4 milliárd forintos hiánnyal tervezték, nem számolva az említett 22 milliárd forintos kockázattal.
