BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem mindenki fizet gáz különdíjat novembertől

Novembertől a fogyasztók bizonyos körének nem kell megfizetniük a hatósági- és beszerzési ár közötti különbséget kompenzáló gáz különdíjat.

2009. október 6. kedd, 10:53

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

November elsejétől nem kell gáz különdíjat fizetniük azoknak a fogyasztóknak, akik 2005. július 1. és 2008. szeptember 30. között a szabadpiacon vásároltak földgázt - írja az MTI-Eco.

A díjat azért fizetik a részben szabályozott piacon lévő vevők, mert korábban a földgáz hatósági ára nem fedezte teljes egészében a beszerzési árat. A szakminiszter rendeletmódosítása szerint az ebbe a körbe nem tartozó fogyasztónak fizetnie kell október elsejétől. Ez a díj 2009. július elsejétől szeptember 30-ig köbméterenként 17,51 forint volt. A rendelet módosítása viszont továbbra is előírja a különdíj megfizetését azoknak a fogyasztóknak, akik 2008. október 1. és 2009. június 30. között nem a szabadpiacon vásároltak.

Az eredeti rendelet szerint 66 milliárd forint bevételi hiányt kell ebből a különdíjból megtéríteni az E.ON Földgáz Trade Zrt.-nek, illetve a TIGÁZ Zrt.-nek, mivel a szabályozott piacon a végfelhasználói ár lényegében a beszerzési ár alatt maradt. A rendszerirányító FGSZ Földgázszállító Zrt. havonta egyszer a hőmennyiség alapján számláz, 2009. július 1-jétől szeptember 30-ig megajoule-onként 0,515 forintot, azt követően pedig 2010. december 31-ig megajoule-onként 0,092 forintot.

Az eredeti KHEM-rendelet módosítására fogtak össze a külön díjelemet kifogásoló fogyasztók, és hozták létre a Gázár Érdekegyeztető Országos Fórumot (GEOF). Tóth Tibor, GEOF ügyvivője a közleményben kiemelte: a módosított rendelet nem orvosolja ugyan teljes mértékben az eredeti kifogásokat, de arányosabb, szakértői számításokkal alátámasztott megoldást tartalmaz.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet