Senki nem akar választási költségvetést - mondta a Gazdasági Rádió Nap Vendége műsorában Oszkó Péter. A pénzügyminiszter úgy fogalmazott: egy precízen megtervezett költségvetést az időarányos költéssel együtt adnak át jövőre, ennek érdekében vezették be a kincstárnoki rendszert is. 2010-ben az idei keretet 400 milliárd forinttal vágják vissza, a pénzügyminiszter szerint ez a költségvetés is sokat tesz a gazdaságélénkítés érdekében. Nem gondolom, hogy költségvetési főszámok tekintetében lenne mozgástér, mire egy új kormány új költségvetést alkot és végigviszi a parlamenten már legalább októbert írunk - kommentálta a Fidesz álláspontját, amely kormányra kerülve új költségvetést ígért.
Oszkó úgy számol, hogy a kórházak a jövő évi költségvetésből leghamarabb december 28-án vehetnek fel pénzt, a konkrét költés pedig csak 2010. januárjában lehetséges. Szerinte ugyanakkor már ez segíti az egészségügyi intézmények gazdálkodását, hiszen így rendelkeznek egy biztosnak vehető összegszerű elígérkezéssel a költségvetés részéről. A pénzügyminiszter szerint a kórházak első féléves kiadása elérte a 375 milliárd forintot, 11 milliárddal többet a tavalyi azonos időszaknál. A jelenlegi finanszírozási rendszerben az egészségügyi intézmények abban érdekeltek, hogy minél több ellátást jelentsenek le. Erre válaszlépés, hogy november elsejétől visszaállítják a korábbi teljesítmény-volumenkorlát rendszerét, amely ésszerűbb finanszírozást garantál - hangsúlyozta.
Oszkó Péter kiemelte, hogy a szerkezeti átalakításokra a jelenlegi kormánynak már nem lesz ideje, így azt a következő kabinetnek kell majd ezt végrehajtania. Nincs más út mint az adósság csökkentése, talán 2010 közepén el tud kezdeni csökkenni az államadóság is, és az évi 1200 milliárd forint nagyságrendű kamatteher is kisebb lehet majd - tette hozzá.
