BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Nem reális a nyolcvanezres minimálbér?

Az MTI által megkérdezett kutatók többsége szerint az inflációval megegyező minimálbér-emelés lenne indokolt.

2009. szeptember 30. szerda, 18:00

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Nem tartják reálisnak a munkavállalói oldal 2010-re vonatkozó, 80 000 forintos minimálbér-javaslatát az MTI által megkérdezett kutatók, sőt van aki úgy vélekedik, hogy egyáltalán nincs szükség a minimálbér felemelésére. Az Országos Érdekegyeztető Tanács szeptember 18-i plenáris ülésén a munkavállalói oldal bruttó 80 ezer forintos minimálbérre tett javaslatot, amelyet a munkaadók - figyelembe véve a gazdasági helyzetet - irreálisnak tartanak.

Adler Judit, a GKI Gazdaságkutató Zrt. kutatásvezetője szerint sem reális a munkavállalók javaslata a jelenlegi gazdasági helyzetben. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy fontos a minimálbér reálértékének megőrzése, így egy infláció mértékével történő emelés indokolt és szükséges. A 2010-re prognosztizált 4,1 százalékos infláció mellett így 74500 forint körüli minimálbér lehetséges jövőre. A kormány az OÉT-ülésen azt javasolta, hogy 2010-ben csak az alacsony kereseti sávokban növekedjen a bruttó kereset. Adler Judit erről úgy vélekedett, hogy nem jövedelem, hanem teljesítmény alapján kellene differenciálni.

Hárs Ágnes, a Kopint-Tárki vezető kutatója úgy vélekedik, hogy a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben egyáltalán nem, még az infláció mértékével sem szükséges emelni a minimálbért. Szerinte a munkahelyek megtartását kell prioritásként kezelni, és a szolidaritás elve alapján az igazán rászoruló munkavállalókat segíteni.

Rózsa Gergely, az Ecostat osztályvezetője elképzelhetőnek tart egy inflációval megegyező, esetleg némileg magasabb minimálbér-emelést, azt azonban valószínűtlennek tartja, hogy egyáltalán ne emeljék a minimálbért. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a közvélekedéssel ellentétben a munkavállalóknak csak kis része - az 5 fő feletti vállalkozások foglalkoztatottainak 4-5 százaléka - kap minimálbért. A válság különösen súlyosan érintette az alacsony bérrel vagy minimálbérrel foglalkoztató cégeket, így nem teljesen megalapozott az az érvelés, hogy a munkaadóknak a járulékcsökkenés miatt lenne forrása a minimálbér emelésére - tette hozzá.

Leszák Tamás
Leszák Tamás

Ez is érdekelhet