BUX 139790.13 0,12 %
OTP 45810 -0,35 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Egy új gázválság esetén is biztos a hazai ellátás

Nem veszélyezteti Magyarország gázellátását egy újabb orosz-ukrán gázválság - hangzott el a Nabucco-beruházást segítő parlamenti bizottság ülésén.

2009. szeptember 29. kedd, 19:45

Google Állítsd be, hogy az Economx az elsők között legyen a Google-találatokban!

Bayer Mihály magyar Nabucco nagykövet szerint Oroszország az előző orosz-ukrán gázkrízis idején már demonstrálta, hogy nem megbízható szállító és ezt várhatóan nem kockáztatja meg még egyszer. Egy újabb gázválságra már csak azért is kicsi az esély - állítja Bayer -, mert Oroszország számára minden dollár számít a gazdasági válságban mérséklődő gázfogyasztás miatt.

Az Országgyűlés Nabucco földgázvezeték előkészítésének és megvalósításának folyamatát elősegítő eseti bizottság ülésén Orbán Anita, a Constellation Energy Institute szakértője ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az ukrán Naftogaz lényegében csődben van, de Oroszország 2010 január közepéig, vagyis az ukrán elnökválasztásig előfinanszírozza az Európába is szánt gázszállításokat. A kérdés Orbán szerint az, hogy a 2010. február 7-én esedékes januári számlát az ukrán fél hogyan fizeti majd ki.

Felsmann Balázs, a Force Motrice energetikai tanácsadó cég partnere szerint elkerülhető az újabb gázválság, ha a nemzetközi pénzintézetek konszolidálják a Naftogazt. A Gazprom 2,3 milliárd dollár értékben kártérítési követeléssel lépett fel a német E.ON, az olasz ENI és a török állami tulajdonú Botas cég ellen a take-or-pay, vagyis a "vidd vagy fizess" formulával kötött szerződés elmaradt teljesítése miatt. Az ilyen szerződés alapján a vevőnek akkor is fizetnie kell, ha nem tudja értékesíteni a szállításra leszerződött gázmennyiséget.

Felsmann szerint már csak azért is biztonságban van a magyarországi ellátás, mert a gazdasági válság miatt visszaesett a felhasználás. Május-júniusban mintegy 15-20 százalékkal kisebb volt a fogyasztás, mint 2008 hasonló időszakában. A gáztárolók teljesen tele lesznek a fűtési idényre: a stratégiai tárolóból napi 20 millió köbméter gázt lehet majd kivenni, s ez az E.ON tárolóinak több mint 50 millió köbméter napi kapacitásával már egy átlagos téli napon biztosan elegendő.

Bayer Mihály a Nabucco projekt kapcsán a bizottsági ülésen elmondta: a várakozások szerint a projekt megvalósítására alakult konzorcium, a Nabucco Gas Pipeline International GmbH (NIC) és a résztvevő országok kormányai a jövő év elején aláírják a projektet támogató megállapodásokat. A Nabucco nemzetközi konzorcium tagja a Mol mellett az osztrák ÖMV, a román Transgaz, a bolgár Bulgargaz, a török Botas és a német RWE. Bayer szerint a Nabucco megvalósítása egyre inkább a NIC aktivitásától függ.

Novák Csaba
Novák Csaba

Ez is érdekelhet