A magyar gazdaság kötött pályán mozog - két év alatt a GDP 7,5 százalékkal csökken, miközben a 3,8 százalékos hiánycélt tartani fogja a kormány - mondta a kormányfő a kormányülést követő tájékoztatón. A 7,5 százalékos visszaesés - egyhavi bevételkiesésnek fel meg - tette hozzá a miniszterelnök. A szigorú takarékos költségvetés lehetőséget teremt az adócsökkentésre, amely a jövő évi büdzsé legfontosabb eleme. Már idén csökkentek a járulék és adóterhek, jövőre pedig további szja-csökkenés következik.
Magyarország már most a válságon túlra tekint, hisz az adócsökkentéssel következő évek növekedését alapozza meg - mondta Bajnai.
A tb-járulékok csökkentésével a munkáltatók adóterhe 400 milliárd forinttal mérséklődik. A takarékos költségvetés ellenére a közbiztonság, a foglalkoztatás ösztönzése és az egészségügy a kiadási prioritások között szerepel. A rendőrség támogatása 23 milliárd forinttal - mintegy nyolc százalékkal - emelkedik. Az egészségügyi kiadások 15 milliárd forinttal nőnek így az 730 milliárd forint lesz.
A válság ellenére soha ennyi pénz nem jutott gazdaságfejlesztésre: 700 milliárd forint - döntően uniós forrásokból fordítható erre a célra 2010-ben. A hazai forrású önkormányzati fejlesztéseket fel kell függeszteni, de a büzsé tervezete az uniós források hazai társfinanszírozását biztosítja. A kkv többlettámogatására 110 milliárd forintot csoportosított át a kormány a uniós forrásokon belül.
Az önkormányzatok támogatása 120 milliárd forinttal csökken, ám a feladatok csökkenése miatt ez nettó 85 milliárd forintos - 4,5 százalékos forráselvonást jelent. A költségvetés benyújtása után a kormány folytatja a válságkezelést - tette hozzá a miniszterelnök.
